وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
Google Earth سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد ( همراه با تصاویر نرم افزار(
جمعه دوازدهم خرداد 1385 ساعت 07:06 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کردـ همراه با تصاویر از خروجی نرم افزار

Google Earth قبل از اینکه یک نرم افزار اینترنتی یا نقشه برداری باشد یک پدیدهمنحصر به فرد، شگفتی ساز و تحسین برانگیز است ؛ به گونه ای که به زودی اعتیادی به نام گوگل ارتی کاربران را دچار می کنند حتی تصورش هم هیجان انگیزه بتوان تمام جزییات شهرها ؛ روستاها و ....را در فاصله 50 متری از زمین دید .

چندی پیش گوگل با آخرین برنامه‌ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره‌ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک  تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی‌اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال‌ها فقط در اختیار سازمان‌های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه‌ی مردم قرار گرفته است و هر کس می‌تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

 

 

Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

کمپانی گوگل اولین بار با موتور جستجوی ساده‌ی خویش، خود را به جهان معرفی Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کردکرد. این کمپانی از زمان تاسیس خلاقیت، نوآوری و در عین حال سادگی را پیشه‌ی خود نمود تا امروز به عنوان یک غول اینترنتی درآید.

چندی پیش گوگل با آخرین برنامه‌ی اینترنتی خود جهان را شگفت زده کرد و البته تا حدی هم ترساند! سرویس Google Earth با تصاویر ماهواره‌ای خود در آغاز امریکای شمالی و اینک  تمام نقاط جهان را پوشش داده است. گوگل با این کار جهان را بی‌اندازه کوچک کرده و مرزها را برداشته است.

این سرویس که سال‌ها فقط در اختیار سازمان‌های جاسوسی قرار داشت، امروز به شکل رایگان در اختیار همه‌ی مردم قرار گرفته است و هر کس می‌تواند در هر نقطه از جهان این تصاویر را دریافت کند.

                   

گوگل ارت  Google Earth یک نقشه‌ی معمولی نیست

گوگل ارت یک نقشه‌ی معمولی نیست! کافی است نام کشور، شهر و یا حتی کدپستی محل مورد نظرتان را در کادر جستجوی این برنامه وارد کنید، تا تصاویری رویای و کاملا واقعی از محل مورد نظر در اختیار شما قرار گیرد.

اگر خطوط تلفن و امکانات ضعیف اینترنتی در ایران اجازه دهد شما می‌توانید بر فراز شهرتان پرواز کنید، خیابان محل زندگی‌تان را چنان که هست ببینید و حتی سری هم به مدرسه‌ی دوران کودکی‌تان بزنید. این‌ها همه امکاناتی هستند که گوگل به رایگان در اختیار همه در هر جای دنیا که باشند قرار داده است.

حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" رایگان

زمانی حق اشتراک گوگل ارت که"keyhole" نامیده می‌شد 90 دلار بود. وقتی گوگل  keyhole را خریداری کرد چیزی حدود یک تریلیون بایت سوابق اطلاعاتی نقشه برداری دیجیتال را به "ارت" برد و شروع به ایجاد نسخه‌های پایه ای نرم افزاری نمود که بتوانند بصورت رایگان دانلود شوند. و اکنون در اختیار شما قرار گرفته است.

تصاویر از کجاست

تصاویر نقشه های گوگل ارت از دو منبع ارسال و هدایت می شوند: ماهواره و هواپیما؛ گوگل اینگونه نقشه‌ها و دیگر اطلاعات نقشه برداری دیجیتالی را از منابعی چون TeleAtlas و EaetSat که هردو از پدیدآورندگان تصاویر و نقشه های هوایی و ماهواره‌ای هستند بدست می آورد.این تصاویر در اشکال دیجیتالی برای استفاده تجاری گرفته می شوند.

به دلیل اینکه این اطلاعات و داده ها از منابع مختلفی بدست می آیند ، جهت تحلیل تفاوت‌ها می‌توانند به راحتی مورد استفاده قرار گیرند. اینکه چرا بر روی برخی از مناطق کره زمین  موج هایی ظاهر شده است، حتی بر روی سطح برخی خیابان‌ها ، در حالی که دیگران بدون استفاده از این امکان برای تحلیل این نقاط ابهام، مشکلات  زیادی پیش رو دارند.

به روز بودن گوگل ارت ؛ تصاویر برای سه سال قبل

زمانی که شما از گوگل ارت استفاده می‌کنید نمی‌توانید تصاویر گرفته شده از ماهواره  را در همان لحظه‌ی ارسال به شکل(Online) مشاهده کنید. به عبارت دیگر بر خلاف تصور رایج تصاویر ماهواره‌ای گوگل ارت بین دو تا سه سال پیش گرفته و ارسال شده‌اند. در عین حال گوگل اعلام کرده است قدمت این اطلاعات بیش از 3 سال نیست و بطور متناوب به روز می شوند و همواره جدیدترین اطلاعات در دسترس هستند.

جستجو در شهر با گوگل ارت   Google Earth    

بخش دیگری از آنچه گوگل ارت را اعتیاد آور می‌سازد همکاری این برنامه با موتور جستجوی گوگل است!

هنگامی که شما شهری را از نظر می‌گذرانید ،می‌توانید کافی شاپ ها،رستوران ها،بقالی ها و هزاران گونه مرکز تجاری در مجاورت آنها را بیابید. شما می توانید با کلیک کردن بر روی هر کدام از آنها جزئی ترین اطلاعات در مورد هر کدام را از Google search engine دریافت کنید.

همچنین به کاربران اجازه داده شده است بوسیله‌ی کلیک کردن بر روی:"Add/Edit a Business Listing" اماکن تجارتی را به نقشه اضافه کنند.

حالا اجازه بدهید برگردیم بر سر مقوله‌ی کار با گوگل ارت. در ادامه با انجام اعمال پایه ای و اولیه آغاز می‌کنیم.

بهترین راه برای یاد گرفتن روش کار با گوگل ارت کار کردن با آن است. پس اجازه دهید یکبار با هم کار با این برنامه را تجربه کنیم می‌خواهیم تصویری ماهواره‌ای از مرکز علمی "HowStuffWorks" در آتلانتا دریافت کنیم. اگر شما گزینه‌ی "HowStuffWorks" و یا آدرس آن "3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA" در قسمت جستجوی گوگل ارت تایپ کنید و کلید جستجو را بزنید شما روی این ناحیه متمرکز می شوید و می‌توانید عکس آن منطقه را ببینید.

یک حرکت آزمایشی در گوگل ارت   Google Earth                

برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر و تبدیل عکس به یک نقشه‌ی واقعی، گام بعدی به جریان انداختن لایه ها در این قسمت است. این لایه ها شامل غذا خوری‌ها ، بانک‌ها، جاده ها، نواحی، مجتمع های تجاری، سوپر مارکت‌ها، ایستگاه‌های گاز، انبارها، پارک‌ها، جاده های ترانزیت، مدارس و جزئیات جغرافیائی دیگر است.

برای ایجاد یک نقشه‌ی اصولی و خوب بهتر است از جاده ها شروع کنید. اگر کمی نقشه را برجسته نمائید به خودی خود در یک پهنای باند در منطقه ی 3350 Peachtree Rd آتلانتا قرار خواهید گرفت.

گردش شما در در آتلانتا

اجازه بدهید در این قسمت در باره ی گردش شما در در آتلانتا توضیحاتی بدهیم: این مرحله شامل یک توقف در فرمان مرکزی HowStuffWorks که بدنبال آن یک سفر کوتاه به جرجیا برای نظارت بر بازی‌های سرگرم کننده ی این منطقه خواهد بود می باشد.

یک کلیک بر روی دکمه‌ی راهنمائی گوگل ارت دو شکاف را نمایان می سازد:یکی برای آغاز بکار در آدرس (3350 Peachtree Rd. Atlanta, GA)  و دیگری برای پایان بکار در منطقه ی (

1 Georgia Dome Dr NW, Atlanta
, 30313) کلیک کردن بر روی دکمه ی جستجو هم راهنمائی های نوشته شده در این زمینه و هم مسیرهای برجسته شده در نقشه را نمایان می سازد.

هر یک از این‌ها به صورت اتوماتیک بر روی مسیر های داخلی یک استادیوم با تطابق کامل زوم شده اند.

شما می‌توانید تمام اطلاعات و نقشه هائی را که دریافت و اطلاعات لایه‌های آن را به اختیار خودتان ایجاد  نموده اید را بصورت فایل با یکی از فرمت‌های استاندارد ذخیره کنید و یا با ایمیل ارسال کنید. در جعبه ابزار گوگل ارت دکمه ای وجود دارد که انجام هر یک از این فعالیت ها را برای شما ممکن می سازد.

خب اجازه دهید برای صرف غذا به یک رستوران برویم. پس ما باید به منطقه ی جستجو برویم.

اولین کاری که ما باید انجام دهیم اینست که دو باره روی نقشه تمرکز کنیم . پس برویم به سراغ منطقه‌ی جورجیا. برای انجام این کار ابتدا در هر کجای نقشه که بخواهیم کلیک چپ می کنیم. منطقه‌ی جرجیا را انتخاب می‌کنیم و آن را مرکزی می‌نمائیم. در قسمت جایگزینی ما می توانیم منطقه ی "1 Georgia Dome Dr" را در قسمت جستجو قرار دهیم و بر فراز آن به پرواز در‌آئیم. شما می‌توانید روی این قسمت تمرکز کرده و نمای زیبائی را از این منطقه بوجود بیاورید.

برای یافتن یک رستوران که در منطقه ی ویکینتی در جورجیا روی دکمه ی جستجو کلیک کنید و داخل شوید.گزینه ی "restaurants" را در قسمت "What" و در گزینه ی "Current view" در قسمت  "Where" زمانی که شما روی دکمه ی جستجو کلیک کنید هر آنچه که خواسته اید خواهد آمد.

                

قسمت های کوچکی که بر روی نقشه زوم و متمرکز شده است نتیجه ی جستجوی رستوران هاست ، ولی این تنها راه برای یافتن رستوران نیست شما همچنین می توانید در دسته بندی رستوران های منطقه "Dining" را جستجو کنید. در اینجا نیز همان اتفاق قبلی در مورد جستجوی رستوران ها خواهد افتاد.

اکنون شما اختیارات بیشتری را در زمینه ی جستجو بدست آورده اید.بیشتر آنچه که ما در این قسمت به پایان برده ایم کاربردهای دیگری از نقشه برداری نیز بوده است. اگر چه این ممکن است که تا حدی به اهداف گوگل ارت نزدیک نباشد . آنچه در این میان بدست می آید شاید فقط در حد سرگرمی و وقت گذرانی باشد و جنبه ی کاربردی نداشته باشد.

یک نگرانی از گوگل ارت

گوگل ارت امکان عکسبرداری از اینچ به اینچ مربع در جهان را با کامپیوتر برای تمام افراد مهیا کرده است به همین دلیل نگرانی‌های مردم در مورد پیامدها و مشکلات احتمالی این پدیده بیشتر و بیشتر می‌گردد.

گوگل ارت در اولین مرحله‌ی استفاده از این پدیده استنباطی قدرتمند از چرا و چگونگی استفاده از آن را از کاربر کسب خواهد کرد.یک پاسخ معمولی در این میان از بین وحشت و  لذت بردن از  افزایش دسترسی هیبت مندانه به جهان است.

و دیگری اینکه، آنچه همیشه فوراً به ذهن میرسد انگیزه‌ی انسان برای دانستن موقعیت جغرافیائی خود بر روی کره ی زمین است "اوه! چه کار غیر معمول و جالبی" این جمله ای است که اکثر آنان که عاشق نظریه‌ی امکان دیدن کره‌ی زمین از کامپیوتر‌های شخصی خود هستند بر زبان می آورند ،در حالی که همین افراد دوست ندارند که بواسطه ی این گونه پدیده‌ها تحت نظاره‌ی دنیا باشند!! کسی می تواند از طریق گوگل ارت بر روی یک کمین گاه کاری تر هدف را دنبال کند. آیا سارقان هم می‌توانند از امکانات گوگل ارت در یک منطقه سودی بجویند؟

گوگل ارت و امنیت شخصی ؛ امنیت ملی

در مورد نگرانی‌هایی که از جنبه ی "امنیت شخصی" مورد اهمیت قرار میگیرد دو نکته قابل ذکر است : اول اینکه اطلاعات Google Earth قبلا هم به اشکال مختلف قابل دسترس بوده است ( پیش از این برخی ماهواره‌ها این تصاویر را با قیمت نسبتا بالایی می‌فروختند) و دوم اینکه سابقه‌ی تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی به سه سال قبل بر می گردند و هیچ کس قادر نیست که از طریق گوگل ارت به اطلاعات به روز دست یابد. اطلاعاتی با سه سال قدمت قطعی نیستند و حتی قابل استفاده برای توطئه سازی.

و دیگر، نگرانی‌هایی در باره ی خطر متمرکز سازی های گوگل ارت در زمینه ی امنیت ملی کشورهاست؛ مقامات عالی رتبه در بسیاری از کشورها از بابت جزئیات اطلاعات قابل دسترسی برای عموم در گوگل ارت اظهار نگرانی کرده اند .در راًس این کشورها استرالیا ، انگلیس و ایالات متحده ی امریکا و اخیرا هند هستند. آنها می‌گویند عاقبت تروریست ها خواهند توانست "گرچه احتمالا" از اطلاعات و تجهیزات گوگل ارت و شبیه سازی کردن جزئیات جهان توسط ماهواره ها بهره برداری کنند.

 بیشترین اعلام مخالفت با گوگل ارت از کره‌ی جنوبی است،کره‌ی جنوبی از جهت تکنیکی هنوز در حال جنگ با کره‌ی شمالی‌ست و همچنین برای آنان این نگرانی وجود دارد که هم اکنون افراد بسیاری  می‌توانند تاسیسات ارتش آنان را با کلیک بر روی یک تکمه و یک زوم جزئی نظاره گر باشند.

جهان در زیر دیده بان شماست

حرف صادقانه این است که اگر گوگل بتواند این اطلاعات را در دست داشته باشد قطعاً کره‌ی شمالی از قبل این اطلاعات را در دست داشته است. در هر صورت این برای آن‌ها خیلی نمی‌ارزد که بخواهند با زوم کردن بر روی کره‌ی شمالی امکانات اتمی آنان را تحقیق نمایند. گوگل ارت برای بازی کودکان ابزار جاسوسی ساخته است.

شبیه سازها بوسیله‌ی گوگل ارت چیز جدیدی را پیشنهاد و ارائه نداده اند. در مجموع گوگل ارت این اطلاعات را از منابع دیگری کسب کرده است. ولی این نوع جمع آوری اطلاعات و این بسته‌ی اطلاعاتی یک تحول و انقلاب در نوع خود بشمار می آید. مخالفت‌ها در برابر تحقیق در باره‌ی مکان‌هائی نظیر اهرام مصر یا  کاخ سفید توسط ماهواره‌ها زمان زیادی بطول نخواهد انجامید.

 تمام آن کاری که شما باید انجام دهید Download کردن گوگل ارت و داشتن چشمانی عقاب گونه برای مشاهده‌ی جهان است. 

نویسنده : پرشین ژئو

منبع اصلی : پرشین ژئو

لینک مطلب : http://www.persiangeo.com/content/view/150/51

منبع وبلاگ: پرشین ژئو

تالیف :  وبلاگ فن آوری اطلاعات – ذکر از منبع

در راستای رویکرد گروه فن آوری اطلاعات یزد به تولید محتوای فن آوری اطلاعات این مقاله توسط نویسندگان وبلاگ فن آوری تنظیم شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تصویر واقعی از نر م افزار Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

 

 تصویر واقعی از نر م افزار Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

 

 

 

 تصویر واقعی از نر م افزار Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

 

 تصویر واقعی از نر م افزار Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد

 

 

 تصویر واقعی از نر م افزار Google Earth  سرویسی که می توان تمام نقاط دنیا را در صفحه نمایشگر کامپیوتر نظاره کرد


مطالب مرتبط با: معرفی سایتها جدید ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات