وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
نگاهی به تکنولوژی كارتهای هوشمند بنزین
جمعه چهارم آذر 1384 ساعت 02:11 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: محمد حسین تقوایی زحمتکش | ( نظرات )

نگاهی به تکنولوژی كارتهای  هوشمند بنزین

یکی از بازدیدکنندگان "مسعود" با پیامی جالب سوالی رانموده است که عینا مدیروبلاگ برایم ارسال نمود پیام این بود " این کارت هوشمندی بنزین که می گن یعنی که چه؟" البته بیشتر مبنای شوخی نگاشته شده  اما در مورد کارت هوشمند که این روزها در مورد بنزین خودروها مطرح شده است اما تلاشم برای جستجو درمورد کارت هوشمند بنزین و جزییات تکنولوژی به جایی نرسید شاید مسولین زیربط از استفاده لورفتن تکنولوژی کارتها واهمه دارند که اطلاعاتی درمورد آن نداده اند البته متخصصین امر در زمان ارایه می توانند مدارمربوطه را پیاده نمایند که البته با خودشان!!! اما به دلیل اجابت پرسش بازدیدکننده محترم مطلبی از یکی از مجلات را به صورت خلاصه می آورم

نگاهی به تکنولوژی كارتهای  هوشمند بنزین

یکی از بازدیدکنندگان "مسعود" با پیامی جالب سوالی رانموده است که عینا مدیروبلاگ برایم ارسال نمود پیام این بود " این کارت هوشمندی بنزین که می گن یعنی که چه؟" البته بیشتر مبنای شوخی نگاشته شده  اما در مورد کارت هوشمند که این روزها در مورد بنزین خودروها مطرح شده است اما تلاشم برای جستجو درمورد کارت هوشمند بنزین و جزییات تکنولوژی به جایی نرسید شاید مسولین زیربط از استفاده لورفتن تکنولوژی کارتها واهمه دارند که اطلاعاتی درمورد آن نداده اند البته متخصصین امر در زمان ارایه می توانند مدارمربوطه را پیاده نمایند که البته با خودشان!!! اما به دلیل اجابت پرسش بازدیدکننده محترم مطلبی از یکی از مجلات را به صورت خلاصه می آورم

 

كارت هاى هوشمند پدیده جدید

كارت هاى هوشمند، یكى از جدیدترین پدیده هاى تكنولوژیكى هستند كه در آینده اى نزدیك تاثیرى محسوس بر زندگى انسان مدرن خواهند نهاد.

در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان از این نوع كارت ها استفاده مى كنند، ولى با این حال هنوز عمومیت نیافته اند و تحلیلگران در مورد كارت هاى هوشمند بیش از حال به آینده چشم دوخته اند.

کارت هوشمند یک کارت معمولی مانند کارت تلفن راه دور ویا کارت عابر بانک می باشد که البته با تفاوتهایی است : در کارتهای هوشمند تراشه  سخت افزاری وجود دارد که برخی از اطلاعات در آن درج می شود ، تفاوت عمده کارتهای هوشمند با کارتهای الکترونیکی در امکان ذخیره اطلاعات وخوانی اطلاعات و تغییر در اطلاعات کارت هوشمند است که کارتهای معمولی این امکان را ندارد

 

کارت الکترونیکی ( کارت عابر بانک)

ساده بگویم شما یک کارت بانکی دارید، داخل این کارت اطلاعاتی نیست بلکه یک کدکلیدی است که معادل یک شمارنده که وقتی وارد سیستم عابر بانک می کنید از شبکه سرور مرکزی اطلاعات شماره شما را دریافت می کند و ارتباطتان با بانک برقرار می شود و شما می توانید عملیات بانکی انجام کنید پس از پایان کار ، کارت شما تغییر نمی کند اماکارت هوشمند به گونه ای دیگر است

یا کارت تلفن هزینه اولیه در تراشه آن درج شده باهر تماس میزانی از آن کم می شود

 

کارت هوشمند

ساده بگویم ، کارت هوشمند بنزین شما ،حاوی اطلاعاتی مانند نام ؛ نام خودرو؛ مشخصات پلاک و ... و میزان سهمیه بنزین شماست حال شما ست سوختگیری خودرو رو انجام می دهید کارت هوشمند را وارد دستگاه می کند مشخصات شما از کارت خوانده می شود، میزان سوختگیری تاریخ و ... در کارت هوشمند درج می شود و اگر کارت شما حامل پول الکترونیکی باشد از کارت شما پول برداشته می شود در این حالت پس از پایان کار اطلاعات جدید در داخل کارت نگهداری می شود و کارت حامل پیامهاست.

 

کارت بنزین کارت الکترونیکی یا هوشمند :

فکر می کنم  با قرایت توضیحات کارشناس مربوطه کارتهای بنزین کارتها هوشمند باشند که یکی از دلایل انتخاب این نوع کارتها به جای کارتهای معمولی الکترونیکی امکان تغییر در ساختار کارت بدون نیاز به تعویض کارت است؛ البته دستکاری کارتها برای افراد غیرمسوول آسانتر است

 

مثالی ازکارت هوشمند

برای درک راحتر موضوع یک نوع کارت هوشمند به نقل از مجله فوكوس در شماره مربوط به ماه دسامبر ،۲۰۰۴  مس آویم تا با با ارائه یك كارت هوشمند به عنوان نمونه، برخى از قابلیت هاى آن را برشمرده است.

 

این كارت حاوى ده بخش اصلى است كه هر كدام كاربردى خاص دارند و حاوى اطلاعات ویژه اى هستند.
۱- اطلاعات شخصى:

در این بخش نام و نام خانوادگى شخص، شماره پاسپورت، شماره بیمه شخصى، شماره گواهینامه، آدرس، زمان تولد، جنسیت و اطلاعاتى از این قبیل درج مى شود كه قسمت اعظم این اطلاعات فقط توسط بخش هاى ادارى ذیربط قابل خواندن است.


۲- مشخصات فردى:

مشخصاتى چون قد، وزن و سایر مولفه هایى كه بنا به موقعیت و یا سلیقه شخص قابل تغییر است در این بخش ذخیره خواهند شد. همچنین این قابلیت نیز در نظر گرفته شده است تا اندازه لباس و حتى نوع تغذیه نیز (براى خریدهاى خودكار) در این بخش درج شود.


۳- ایمنى بیومتریك:

 ویژگى هاى امنیتى در این بخش ذخیره مى شوند. نه تنها اثر انگشت بلكه سوابق امنیتى و مسائلى نظیر ورود و خروج از كشور در این بخش نوشته و از آن خوانده مى شوند. در اماكنى نظیر فرودگاه ها، كاربرد این قابلیت كارت هاى هوشمند در تامین امنیت و نیز تسهیل در امر نظارت بسیار خوب برآورد مى شود. در موارد خاص، براى امنیت بیشتر مى توان یكى از اطلاعات مندرج در كارت (نظیر اثر انگشت) را با نمونه زنده سنجید.


۴- ابركلید:

 با این ویژگى مى توان بسیارى از امكانات را شخصى كرد. مثلاً یك اتومبیل مى تواند توسط یك كارت خوان ساده و صرفاً با دسترسى به این بخش از كارت، فقط براى صاحب اتومبیل به كار افتد. هم اكنون بسیارى از در منازل و یا كیف ها توسط كارت هایى باز مى شوند كه مطمئن تر از كلید یا رمز هستند. در بخش كوچكى از یك كارت هوشمند دسته اى از این كارت ها حضور خواهند داشت.

۵- اطلاعات پزشكى:

اطلاعات ضرورى پزشكى بر روى كارت هاى هوشمند قرار خواهند گرفت تا در موارد اورژانس و همچنین عادى پزشكى مورد استفاده قرار گیرند. این امر به ویژه در هنگام بروز سوانح كاربرد بسیار مهمى خواهد یافت چرا كه در اغلب این موارد شخص سانحه دیده بیهوش است و دسترسى به سوابق پزشكى و یا بستگان وى مستلزم صرف وقت غیرقابل تامینى خواهد بود. هم اكنون در كره جنوبى كارت هاى پزشكى درمانى به صورت جداگانه مورد استفاده قرار مى گیرند و علاوه بر ثبت و نگهدارى سوابق پزشكى، پرداخت هزینه درمان هم از طریق آنها انجام مى گیرد.

۶- پول الكترونیكى: كارت هاى اعتبارى، كارت هاى خرید و همچنین پول الكترونیكى همگى برروى یك كارت هوشمند مى توانند جمع شوند تا یك شخص با جیبى خالى از پول و یا كارت هاى رنگارنگ به راحتى به خرید یا سفر برود. همچنین این قابلیت پیش بینى شده است كه فعالیت هاى آن لاین اقتصادى دارنده كارت هوشمند نیز در كیوسك هاى مخصوصى به كارت هوشمند منتقل شود.


۷- تراشه:

 قلب كارت هوشمند تراشه آن است و وسعتى در حدود ۲۵ میلى متر مربع دارد كه از مدارات مجتمعى به همراه یك ماژول حافظه تشكیل شده است. نیروى لازم براى كار كردن این تراشه معمولاً به واسطه یك «میدان القایى» الكترومغناطیسى كه كارت خوان آن را مهیا مى كند، تامین خواهد شد. البته در صورتى كه كارت ها به صورت «همیشه روشن» مورد نیاز باشند مى توان این نیرو را توسط باترى بسیار كوچك ناخنى تامین كرد.8- پخش شخصى
:

 اگر این امكان به وجود آید كه در حجمى كوچك بتوان یك وب سرور كوچك بى سیم را سوار كرد، این همان چیزى است كه طراحان كارت هوشمند به آن «حباب دیجیتالى» مى گویند و امیدوارند تا با پیشرفت فناورى بتوانند آن را توسط یك كارت تامین كنند. در این صورت همیشه افراد مى توانند بخش خاصى از اطلاعاتشان را با دیگران به اشتراك بگذارند.

 

۹- انباره اطلاعات:

 این بخش نیز چشم به راه آینده اى است تا فناورى ذخیره اطلاعات بتواند دست كم یك گیگابایت اطلاعات را در حجم كوچكى بر روى یك كارت ذخیره و بازیابى كند. بدین سان هر فرد مى تواند _ به جاى استفاده از حافظه هاى كمكى نظیر حافظه فلش _ به راحتى اطلاعات مورد نظر خود را حمل كند.


۱۰- بلیت الكترونیكى:

 هم اكنون در بسیارى از كشورها مسافران به جاى ارائه بلیت براى استفاده از اتوبوس و مترو، كارت هاى مخصوص آنها را در كارت خوان قرار مى دهند و دستگاه از شارژ كارت ایشان مبلغ مورد نظر را كسر مى كند. كارت هاى هوشمند علاوه بر انجام این وظیفه در سایر پایانه هایى كه هم اكنون در آنها بلیت ارائه مى شود (نظیر فرودگاه ها) نیز مى توانند به طرز مشابه مفید فایده باشند.

 

البته به  من حق بدهید که با این امکانات در یک کارت هوشمند بتوان کارت های بنزین ایران را هوشمند دانست البته با توجه به امکان دستکاری و کرک کارتها( شکستن قفل امنیتی) فکرمیکنم از معماری بسته اطلاعات و کارتهای الکترونیکی مانند عابر کارت استفاده شود که تنها حاوی یک کد شماره شناسایی است و بعد تمام اطلاعات از سرور یا همان کامپیوتر مرکز اخذ شود!! اگر مورد پیداکردم درج می کنم !! اینم کارت هوشمند !!!! راضی شدی مدیر عزیز!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


مطالب مرتبط با: مقالات فن آوری - عمومی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات