وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
همه چیز در مورد تکنولوژی ؛ باتری های قابل شارژ در تجهیزات همراه ( قسمت اول)
چهارشنبه بیست و چهارم خرداد 1385 ساعت 06:06 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مدیر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - م . تقوایی زحمتكش | ( نظرات )

همه چیز در مورد تکنولوژی ؛  باتری های قابل شارژ در تجهیزات همراه ( قسمت اول)

كاربرد روزافزون تجهیزات دیجیتال قابل حمل مانند دوربین‌های دیجیتالی، پخش‌كننده‌های موسیقی و امثال آن‌ها كه انرژی الكتریكی مورد نیاز خود را از باتری‌های استاندارد است ، استفاده‌كنندگان  را مجبور به بهره گیری از از انواع قابل شارژ مجدد این باتری‌ها هستند ؛ بدون شک  خرید آگاهانه آن‌ها مستلزم شناخت گزینه‌های موجود در بازار می‌باشد. 

در این گفتار سعی داریم با تشریح گونه‌های متداول و تفاوت‌های باتری های قابل شارژ با یكدیگر، راهنمای مناسبی جهت خرید و به كارگیری این گونه باتری‌ها فراهم آوریم.اصولاً وقتی صحبت از باتری‌های با اندازه استاندارد می‌شود، بلافاصله به یاد باتری‌های قلمی و نیم‌قلمی یا اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، اندازه‌های AA و AAA می‌افتیم. اما این تنها گونه ای از باطریهای قابل شارژ هست موارد دیگر وجود دارد.شاید از مفاهیم استفاده کنیم که تا به حال نشنیده باشید؛ نگران موضوع نباشید؛ سعی کنید به روانی و باسادگی متن را مطالعه کنیدو از خیر کلمات فنی نامفهوم بگذرید.......

همه چیز در مورد تکنولوژی ؛  باتری های قابل شارژ در تجهیزات همراه ( قسمت اول)

اشاره :

اصولاً وقتی صحبت از باتری‌های با اندازه استاندارد می‌شود، بلافاصله به یاد همه چیز در مورد تکنولوژی ؛  باتری های قابل شارژ در تجهیزات همراه ( قسمت اول)باتری‌های قلمی و نیم‌قلمی یا اگر بخواهیم دقیق‌تر باشیم، اندازه‌های AA و AAA می‌افتیم.

اساساً سه فرم سیلندری، دگمه‌ای و كتابی (یا بلوكی) برای باتری‌های استاندارد وجود دارد. انواع دگمه‌ای در ابزارهای كوچك مانند ساعت‌های مچی و ماشین حساب‌های جیبی كاربرد فراوان دارند.

 باتری‌های كتابی ۹ ولتی در تجهیزات كنترل از راه دور و برخی مصارف خاص كاربرد دارند و انواع سیلندری كه متداولترین نوع می‌باشند در طیف وسیعی از تجهیزات الكتریكی از ساعت‌های دیواری و چراغ قوه‌ها گرفته تا پخش‌كننده‌های ۳MP و دوربین‌های دیجیتالی به كارگرفته می‌شوند. جدول ۱ خلاصه‌ای از ابعاد باتری‌های سیلندری‌شكل را نشان می دهد.

انواع و اقسام باتری‌های قابل شارژ

به لحاظ فناوری به كارگرفته شده، سه گونه اصلی از باتری‌های قابل شارژ در دسترس هستند:

1- باتری‌های لیتیومیون (Li-Ion)

2- باتری‌های نیكلكادمیوم (NiCd)

3- باتری‌های نیكلمتال هیدراد (NiMH)

باتری‌های قابل شارژ استاندارد از نوع NiCd یا NiMH

باتری‌های قابل شارژ استاندارد، عموماً از نوع NiCd یا NiMH می باشند. انواع NiMH به دلایل مزایای آشكار، به سرعت در حال گسترش و جایگزینی با انواع قدیمی‌تر NiCd می‌باشند. انواع LiIon كه دارای بهترین نسبت كارآیی به وزن می‌باشند، به دلیل گران بودن در موارد خاص همچون تلفن‌های همراه و كامپیوترهای كیفی كاربرد دارند. ولتاژ باطری‌های سیلندری‌شكل عموماً برابر با ۱.۵ ولت می‌باشد كه در انواع قابل شارژ NiCd و NiMH كمی كمتر از این مقدار و برابر با ۲/۱ ولت است، از طرفی وزن انواع قابل شارژ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر است.

باتری‌های NiMH

ارتفاع(mm) قطر (mm) اندازه‌باتری

۴۰.۲ ۸.۴ AAA

۴۴.۵ ۱۰.۵ AA

۲۸.۰ ۱۱.۵ N

۱۷.۵ ۱۴.۲ ۱.۳AA

۳۰.۰ ۱۴.۲ ۱.۲AA

۵۰.۰ ۱۴.۲ AA

۶۴.۵ ۱۷.۰ ۵.۴AA

۲۸.۵ ۱۷.۰ ۲A

۴۳.۰ ۱۷.۰ ۴.۵A

۵۰.۰ ۱۷.۰ A

۶۷.۰ ۱۷.۰ ۴.۳A

۳۴.۰ ۲۳.۰ ۴.۵Cs

۴۳.۰ ۲۳.۰ Cs

۲۴.۰ ۲۶.۰ ۱.۲C

۳۷.۰ ۳۳.۰ ۱.۲D

۴۳.۴ ۳۳.۰ ۲.۳D

۵۸.۰ ۳۳.۰ D

۹۱.۲ ۳۳.۰ F

۸۹.۱ ۴۱.۴ SF

۱۵۰.۰ ۳۲.۰ J

ابعاد استاندارد باطری‌های سیلندری

در حال حاضر اولین گزینه برای هر خریدار در انتخاب یك باتری قابل شارژ، انوع NiMH می‌باشد، كما این‌كه از حدود پنج سال گذشته فرآیند جایگزینی این گونه با انواع قدیمی‌تر NiCd آغاز گردیده است.

مزایا باتری‌های NiMH

باتری‌های NiMH دارای مزایای بسیاری هستند كه در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره می كنیم: ‌ظرفیت این باتری‌ها به مراتب بیشتر از انواع قدیمی‌تر است. در حال حاضر باتری‌های NiMH اندازه AA با ظرفیت‌های فراتر از ۲۰۰۰ میلی آمپرساعت (MAh) وارد بازار شده‌اند و مطالعه و تحقیق برای ساخت مدل‌هایی با ظرفیت بیشتر ادامه دارد. باتری‌های NiMH نسبت به باتری‌های آلكالاین نیز از ظرفیت بیشتری برخوردارند و به خصوص در كاربردهای پرمصرف همچون دوربین‌های دیجیتال مدت سرویس‌دهی بیشتری را با هر بار شارژ كامل فراهم می‌كنند.

 بسیاری از شركت‌های سازنده مدعی هستند كه باتری‌های NiMH ساخت آن‌ها در هر بار شارژ تا چهار یا پنج برابر یك باتری آلكالاین كارایی دارد، كه البته این مقدار به عوامل بسیاری چون ظرفیت باطری، نحوه شارژ آن و نوع كاربرد بستگی دارد.

قیمت ، عنصر میان باطریها

در ابتدا هزینه بالاتر مانع استفاده گسترده از باتری‌های NiMH بود، ولی فرآیند كاهش قیمت در پنج سال گذشته این هزینه را به مقدار معقولی رسانده است. در حال حاضر قیمت تقریبی این گونه تنها ۲۰ درصد بیشتر از NiCd می‌باشد این در حالی است كه قیمت باتری‌های LiIon در حدود دو برابر این مقدار است.

اثر حافظه   Memory effect

شاید بزرگترین مزیت باتری‌های NiMH در عدم وجود مشكل اثر حافظه  Memory effect  در آن‌ها باشد. این اثر به زبان ساده افت تدریجی ولتاژ و ظرفیت در اثر عدم تخلیه كامل باتری پیش از شارژ مجدد آن می‌باشد، بنابراین استفاده‌كنندگان این گونه باتری‌ها نگرانی از بابت این مشكل ندارند

ولتاژ یکنواخت

ولتاژ باتری‌های قابل شارژ در بیشتر زمان كاركرد در حد ۲/۱ ولت باقی می‌ماند، كه جریان یكدستی را فراهم می‌كند. در‌صورتی‌كه ولتاژ باتری‌های آلكالاین از مقدار ۵/۱ ولت شروع شده و تا كمتر از ۱ ولت كاهش می یابد.

مواد سمی کمتر

باتری‌های NiMH فاقد ماده كادمیوم می‌باشند كه در انواع NiCd كاربرد دارد. این ماده فلزی بسیار سمی و مخرب محیط زیست است، بنابراین باتری‌های NiMH پاك‌تر نیز می‌باشند.

دفعات شارژ

حداكثر دفعات شارژ برای باتری‌های NiMH تا ۱۰۰۰ نوبت است، كه بسیار بیشتر از سایر انواع باتری‌های قابل شارژ می‌باشد. .

در مقابل نقاط منفی اندكی در مورد باتری‌های NiMH وجود دارد. همان‌طور كه اشاره شد، قیمت تقریبی آن‌ها هنوز ۲۰درصد بیشتر از مدل‌های قدیمتر NiCd می‌باشد. همچنین زمان شارژ و تخلیه مجدد آن‌ها كمی بیشتر از انواع دارای كادمیوم است. این موضوع در برخی تجهیزات خاص، مزیتی برای باتری‌های NiCd به حساب می آید، برای مثال در پیچ‌گوشتی‌های برقی كه سرعت دوران بالایی دارند به سرعت تخلیه بالا در باتری نیازمندند، انواع NiCd دارای مزیت نسبی هستند.

نحوه استفاده و نگهداری باتری‌های NiMH

نوع باتری قابل شارژ Li-lon NiCd NiMH

حداكثرdc ولتاژ ۱.۲ ۱.۲ ۳.۶

دفعات شارژ ۵۰۰تا۱۰۰۰ ۳۰۰ تا ۵۰۰ ۳۰۰ تا ۴۰۰

نسبت قیمتی ۱۰۰% ۸۰% ۲۰۰%

............. ادامه دارد         

نویسنده : -----

منبع اصلی :  .shabakeh

عنوان مطلب: باتری های قابل شارژ در تجهیزات همراه

لینک مطلب : http://www.shabakeh-mag.com

منبع وبلاگ:  ماهنامه شبکه 

تالیف : گردآوری از منابع مختلف – برداشت آزاد

در راستای رویکرد گروه فن آوری اطلاعات یزد به تولید محتوای فن آوری اطلاعات این مقاله توسط نویسندگان وبلاگ فن آوری تنظیم شده است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: مبانی سخت افزار کامپیوتر ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات