وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
کمی جدی نگاه کنیم اعتیاد ووابستگی جوانان به کامپیوتر و اینترنت چقدر جدی است!!!
دوشنبه دوازدهم تیر 1385 ساعت 06:07 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: سردبیر الکترونیکی/۱/ | ( نظرات )

کمی جدی نگاه کنیم ؛ اعتیاد و  وابستگی جوانان به کامپیوتر و اینترنت چقدر جدی است !؟!!!

چشمت را که باز کنی به دامش افتاده ای یعنی معتاد شده ای و اعتیادش به این راحتی ها درمان نمی شود ، نه قرصی ساخته اند که بتواند دردش را درمان کند و نه اصلاً می شود پیش پزشکی کسی رفت و از او نسخه ای برای ترک گرفت. معتادش که بشوی شده ای و دیگر کاری نمی شود کرد ، به همین آسانی دست از سرت برنمی دارد .

اکستازی؛ قرص برنج ؛ هرویین ؛ مرفین ؛ کافویین و یا ..... نه نه هرگز ؛ منظور اعتیاد مجازی به کامپیوتر و اعتیاد اینترنتی است که در قالب اعتیاد به کاربری اینترنت ؛ اعتیاد به بازیهای خشن اینترنتی ؛ اعتیاد به پ. ر.و.نو گرافی نویسی و..... نمود پیدا می کند که در بین کاربران ایرانی بیشتر اعتیاد اینترنتی نمود پیدا می کند ؛ باور کنید شوخی نمی کنم در کشورهای اروپایی و چین وهند درمانگاه ترک اعتیاد ایترنتی تاسیس شده است؛ کمی جدی این مقاله را بخوانید.تاکید کنم ؛ به نظر بنده اعتیاد اینترنتی وجود ندارد بلکه عادت به سوکاربری اینترنت به اعتیاد مجازی تعبیر می شود......

 کمی جدی نگاه کنیم ؛ اعتیاد و  وابستگی جوانان به کامپیوتر و اینترنت چقدر جدی است

شاید نتوان تعریف جامع و کامل از اعتیاد اینترنتی داشت گرچه برخی از کمی جدی نگاه کنیم ؛ اعتیاد و  وابستگی جوانان به کامپیوتر و اینترنت چقدر جدی است روانشناسان و جامعه شناسان و حتی کارشناسان خبره فن آوری اطلاعات ؛ مقوله اعتیاد اینترنتی را جدی گرفته اند و حتی برخی کشورها تا حد وضع قوانین برخوردی و مجازات پیش رفته اند و از سویی مراکز مشاوره و ترک اعتیاد اینترنتی گشوده اند.

اکستازی؛ قرص برنج ؛ هرویین ؛ مرفین ؛ کافویین یا شیشه ؛ کراک و این جور چیزها نه نه هرگز ؛ منظور اعتیاد مجازی به کامپیوتر و اعتیاد اینترنتی است که در قالب اعتیاد به کاربری اینترنت ؛ اعتیاد به بازیهای خشن اینترنتی ؛ اعتیاد به پ. ر.و.نو گرافی نویسی و..... نمود پیدا می کند که در بین کاربران ایرانی بیشتر اعتیاد اینترنتی نمود پیدا می کند ؛ باور کنید شوخی نمی کنم در کشورهای اروپایی و چین وهند درمانگاه ترک اعتیاد ایترنتی تاسیس شده است؛ کمی جدی این مقاله را بخوانید.

شروع پنهان اعتیاد مجازی!!!

چشمت را که باز کنی به دامش افتاده ای یعنی معتاد شده ای و اعتیادش به این راحتی ها درمان نمی شود ، نه قرصی ساخته اند که بتواند دردش را درمان کند و نه اصلاً می شود پیش پزشکی کسی رفت و از او نسخه ای برای ترک گرفت.

معتادش که بشوی شده ای و دیگر کاری نمی شود کرد ، به همین آسانی دست از سرت برنمی دارد ، ساعت ها و ساعتها به پایش می نشینی و ساعتها و ساعتها وسوسه ات می کند که از کنارش بلند نشوی حتی اگر کار مهمی داشته باشی یا مهمانی چیزی دعوت شده باشی.

خیلی ها گرفتارش شده اند ، پیر و جوان نمی شناسد این یکی زیاد دور و برش بپلکی طوری وابسته اش می شوی که گاهی حتی غذایت را کنارش می خوری ، تا جا نمانی اصلاً همه چیزت می شود و بعد تو می مانی کپی دنیایی که برایت می سازد و اسمش را می گذارند دنیای مجازی.

درست حدس زدید این بار حرف از اکستازی و شیشه و کراک و این جور چیزها نیست ، صحبت از رایانه است و اینترنت و صفر و یک هایی که همه چیز را ازت می گیرند تا لذت زندگی در دنیای سایبر را به تو ببخشند.

آدم ها و اعتیادها

هیچ کس نمی داند اولین کسی که روی کره خاکی به چیزی اعتیاد پیدا کرد کی بود و مبتلا به چی شد اما حالا همه می دانند که برای معتاد شدن انسان آنقدر چیزهای متفاوت و متنوعی خلق شده که مواد مخدر تنها یکی از آنهاست.

گاهی اصلاً آدم نمی فهمد از کی معتاد شده و از کی افتاده به دام یکی از این وسایل که هر روز به تعدادشان افزوده می شود ، اما حالا همه فهمیده اند که خیلی چیزها هستند که اعتیاد می آورند.

از ماشین و ماشین بازی گرفته تا سیستم های صوتی ، موبایل ، پلی استیشن و از همه مهمتر کامپیوتر و اینترنت و بازی های کامپیوتری.

هر چیزی یه حدی داره گلم

اصلاً قرار نبود وقتی که کامپیوتر خلق می شود یا اینترنت به دنیا می آید یک نفر هم پیدا بشود بنشیند و فکر کند تا قرصی بسازد که اگر روزی و روزگاری کسی به کامپیوتر یا اینترنت معتاد شد آن را بالا بیندازد و بعد از چند روز یادش برود که مثلاً 12 ساعت از وقتش را می گذارد پای اینترنت یا کامپیوتر و با این کارش حسابی کفر همه را در آورد.

از پدر و مادر گرفته تا سر و همسر همه از دست وسیله هایی که به نوعی بچه ها یا همسرانشان را مال خودشان کرده اند ناراحتند. ناراحت که چه عرض کنم شکار شکارند و مدام لعنت می فرستند بر جد و آباد کسی که این وسیله ها را ساخته تا جوان مثل گل شان را وابسته کند به یک مونیتور و یک موس و یک کیبورد با چند تا کلید. البته کسی در این بین پیدا نمی شود که از تکنولوژی بدش بیاید یا منکر مفید بودن کامپیوتر و دنیای سایبر باشد اما کمتر کسی هم هست که وقتی پای اعتیاد بچه یا همسرش به این اختراع خفن وسط کشیده می شود نگوید «بابا جان هرچیزی یه حدی داره

اشک ها و لبخندها

درسته هرچیزی یه حدی داره اما نشستن پای این کامپیوتر بهتره یا ول شدن تو کوچه و خیابان ؛ این هم البته یکی از مثال هاست ، مثالی که احمد می زند تا نشان بدهد وابسته شدن به کامپیوتر و اینترنت از وابسته شدن به خیلی چیزهای دیگر بهتر است.

وقتی احمد دوباره برمی گردد سمت مونیتور( مانیتور- صفحه نمایشگر)  تا به ادامه چت اش( گفتگو آنلاین)  برسد ، می توانی نگاهی به دور و اطراف بیندازی و در نگاه اول متوجه یاهو مسنجر شوی که تمام مونیتورها را تصرف کرده است.

مکان البته یک جای خیالی یا فرضی نیست. یکی از همین کافی نت های تهران است که دست بر قضا در خیابان ولیعصر آن هم درست نزدیک چهارراه ولیعصر واقع شده است.

تا احمد چند تا آف بگذارد برای دوستان اینترنتی اش ، نگاه من هی می رود و می آید و روی قیافه ها مکث می کند. قیافه هایی که هر کدام خبر از اتفاقی می دهد که دارد در همین لحظه روی صفحه روبرویی شان می افتد.

اینترنت را برای چت دوست دارد

قیافه های گرفته ، صورت های خندان ، لب های گاز گرفته و هزار و یک علامت دیگر همگی دست به دست هم می دهند تا نگاه من هی بچرخد و بچرخد و بچرخد.

احمد که برمی گردد ، لبخند می زند می گوید این جک را شنیدی ...

پرسیدن ندارد همین حالا یکی از ده ها دوست اینترنتی اش برایش این جک را فرستاده.

احمد عاشق چت است ، اصلاً اینترنت را برای چت دوست دارد و چت را برای سرگرمی.

چرایش را زیاد نمی داند ، یعنی خیلی که پا پی اش می شوی ، سگرمه هایش توی هم می رود و باز مثال می زند.

خب خب هم که چاشنی حرف هایش است. وبگردی اش خلاصه می شود در آدرس هایی که دوستانش برای آف می گذارند ، دانلود موسیقی را البته دوست دارد و می گوید که یک گنجینه شاهکار دارد از بهترین موسیقی هایی که می شود روی اینترنت پیدا کرد. از چیزی که متنفر است ، سرعت پایین است که البته به چت کردن هایش خللی نمی رساند ولی موقع دانلود کردن حسابی حالش را می گیرد.

با آدم های دور و برش زیاد کاری ندارد ، این را فقط او نمی گوید تقریباً اکثر کسانی که اینجا توی این کافی نت – که در یکی از پاساژهای چهارراه ولیعصر قرار دارد – نشسته اند می گویند.

شب تا صبح آنلاین؛ چت ؛ سایتهای خبری ؛ ورزشی ؛ سینمایی

بهنام که به قول خودش سنش بدون حساب جمعه ها چیزی حول و حوش 16 سال است ، دو سالی می شود که به کامپیوتر علاقمند شده.

خودش مثل خیلی از همین بچه ها – تعدادشان 10 نفر است – در خانه کامپیوتر دارد ، در خانه به اینترنت هم وصل می شود ، اما برای اینکه زیاد سرش غر نزنند که پول تلفن زیاد شده از بس نشسته ای پشت کامپیوتر، خیلی وقت ها می آید کافی نت و چند ساعتی را در کافی نت حال می کند.

چت یکی از دلمشغولی های همیشگی اوست اما در کنارش به سایت های خبری هم علاقه دارد. به خبرگزاری های خارجی و داخلی سر می زند و بیشتر از همه چیز سراغ خبرهای ورزش و سینمایی می رود.

از 3 ساعت تا 10 ساعت کار با اینترنت در شبانه روز

یه عالمه عکس فوتبالیست و هنرپیشه تا به حال جمع کردم. پرسیدن ندارد چون دوست دارد این کار را انجام می دهد.

می گوید روزی کمتر از 3 یا 4 ساعت نمی نشیند پای کامپیوتر ، این البته حداقل است چرا که حداکثرش گاه به 10 ، 9 ، 8 و 7 ساعت می رسد.

بارها شده که از شب تا صبح پای کامپیوتر بوده و با دوستانش گل گفته و گل شنیده.

او هم مثل احمد و سایر بچه هایی است که در این جا نشسته اند پای کامپیوتر. گاهی اوقات آنچنان در صفحه روبرو غرق می شوند که نمی فهمند کی می آید و کی می رود.

نمونه اش همین رضا است ، رضا 14 سال دارد. عاشق وبگردی است و البته چت «خوبیش اینه که هی از این سایت به او سایت می ری ، از روی لینک ها ، اصلاً متوجه گذشت زمان نمی شی.

خرابکاری در دنیای مجازی

اگر فکر می کنید این بار هم همه چیز در تهران خلاصه می شود ، سخت در اشتباهید ، تجربه چند سفر به من ثابت کرده که عاشقان کامپیوتر و اینترنت در همه جا هستند ، از شیراز و اصفهان گرفته تا تویسرکان و همدان و حتی بندر ترکمن که من پارسال یک کافی نت توی این شهر کوچک پیدا کردم با دو کامپیوتر البته سرعت پایین اینترنت که اونجا هم عاشق های خودش رو داشت.

اما همه کسانی که به کامپیوتر معتاد شده اند – خودشان می گویند – عاشق اینترنت و چت نیستند. خیلی ها عاشق بازی های کامپیوتری اند و البته با همسن و سالها یا اعضای خانواده هایشان کل کل هم دارند سر این که کی از همه بیشتر مرحله رد می کند و امتیاز جمع می کند. شرطی هم بازی می کنند گاهی اوقات از فوتبال و انواع و اقسام ماشین سواری ها گرفته تا بازی های مافیایی و جنگی و ...

اینها شاید وابستگی شان از نوع اول هم بیشتر باشد ، چرا که هیجان بازی بدجور اسیرشان می کند.

خیلی هم نترسید.

عادت یا اعتیاد به اینترنت

خیلی از آدمها به برخی از کارها و انجام دادنشان عادت می کنند و این عادت کردن کم کم برای آنها وابستگی به همراه می آورد و بعد بدون این که بدانند به این کار و انجام دادنش معتاد می شوند

این جملات را پروین محمّدی می گوید که کارشناس ارشد روانشناسی است. او اعتیاد به مواد مخدر را تنها یکی از انواع اعتیادها می داند که البته از همه خطرناکتر است.

محمدی اما اعتیاد به کامپیوتر را هم زیان آور می داند و معتقد است : «این زیان آور بودن در زمینه اعتیاد به بازی های رایانه ای بیشتر است.

با این حال او بر این نکته هم تأکید می کند که به هر حال جوانان دوست دارند انرژی شان را خالی کنند ، باید یک جوری وقت های آزادشان را پر کنند و نمی شود خیلی هم آنها را سرزنش کرد ، اما باید برایشان شرایطی را مهیا ساخت که وقت آزادشان را بین چند کار تقسیم کنند. جدا از درس خواندن باید برای آنها شرایط تفریح ، ورزش و ... را فراهم کرد تا خود به خود وابستگی شان به چیزهایی مثل کامپیوتر کمتر شود.

کاربری اینترنت درست و مطلوب هم وجود دارد

پروین محمدی خودش هم معمولاً روزانه به اینترنت سر می زند. پست الکترونیکی اش را چک می کند ، به سایت هایی که در زمینه رشته تحصیلی اش فعالیت می کنند سرمی زند و مقاله های جدید را یا پرینت می گیرد یا ذخیره می کند تا در فرصت مناسب بخواند و گاهی هم به سایت های خبری سر می زند.

او به طور متوسط چیزی در حدود روزی یک تا دو ساعت و بعضی وقت ها در هفته چیزی بین دو تا سه ساعت از وقتش را به این کار اختصاص می دهد.

محمدی معتقد است : گاهی اوقات همانطور که یک نفر به یک وسیله مثل کامپیوتر وابسته می شود ، بعد از مدتی از آن دلزده می شود یا سرگرمی جدیدی را جایگزین آن می کند.

او یکی از همسایه هایش را مثال می زند که چند وقت پیش دختر 15 ساله اش علاقه عجیبی به فتوشاپ پیدا کرده بود و چیزی حدود 4 یا 5 ماه مدام می نشست پای کامپیوتر و فقط در فتوشاپ روی عکس ها کار می کرد و عکس ها را تغییر می داد ، این مسأله اگرچه باعث نگرانی مادرش شده بود اما بعد از مدتی او خود به خود این کار را کنار گذاشت و در عوض با راهنمایی های محمدی و مادرش در کلاسهای نقاشی ثبت نام کرد.

ایمان هژیر منفرد هم که روانکاو است ، می گوید : «اعتیاد اصولاً چیز خوبی نیست اما خود اعتیادها هم جنبه مثبت و منفی دارند. مثلاً اعتیاد به مواد مخدر در هر شکلی مذموم است اما عادت کردن به دوچرخه سواری اصلاً چیز بدی نیست

او حتی می گوید عادت کردن به تماشای فوتبال هم می تواند به یک اعتیاد تبدیل شود مثل استفاده از کامپیوتر.

هژیر منفرد هم بر این عقیده است که باید شرایط ایده آلی را برای لذت بردن جوانان از وقت های آزادشان فراهم کرد و فضایی را به وجود آورد که اگر قرار است آنها معتاد شوند مثلاً به ورزش صبحگاهی یا قدم زدن اعتیاد پیدا کنند.

عاشقان کامپیوتر و اینترنت روز به روز زیادتر می شود

با همه این حرف ها اما عاشقان کامپیوتر و اینترنت روز به روز دارند زیادتر می شوند و این از رشد تعداد کاربران طبق آمارهای رسمی معلوم است.

چند سال پیش تعداد کاربران اینترنت در ایران از 100 هزار نفر هم تجاوز نمی کرد اما حالا رقم میلیونی شده است و این خود نشان دهنده جذابیت های دنیای مجازی است. دنیایی که به موازات دنیای واقعی دارد قد می کشد و رشد می کند و البته علاقمندان و عاشقان خاص خودش را هم دارد.

او عاشق دنیای مجازی است

یزدان حق شناس که دانشجو است و در یکی از کافی نت های 45 متری گلشهر در کرج نشسته آنقدر که از سفر کردن در دنیای مجازی لذت می برد از سفر کردن در دنیای واقعی خوشش نمی آید.

او می گوید که تا به حال خیلی از کشورها را با هزار تومانی که بابت هزینه کافی نت می پردازد گشته است ، اطلاعات مفیدی از کشورهای آمریکای لاتین که عاشق آنهاست دارد و می تواند مشخصات کامل برخی از مناطق دیدنی این کشورها را به راحتی برایت ترسیم کند. او عاشق دنیای مجازی است اما زیاده روی هم نمی کند. حرفش را باور کنیم یا نکنیم به هر حال اینترنت و کامپیوتر به یکی از ابزارهای شکل دهنده دنیای ما تبدیل شده است ، چه بخواهیم و چه نخواهیم. فقط باید انگار مواظب باشیم همه دنیای ما را از ما نگیرد.

روزنامه جام جم

سه شنبه 23 خرداد 1385

وابستگی جوانان به کامپیوتر و اینترنت چقدر جدی است.

«اعتیاد» بودن میان برزخ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ فناوری اطلاعات یزد ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات