وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
زنگ تفریح( طنز) : آداب استفاده از فن آوری گوشی همراه ؛ موبایل باهم مرور کنیم
چهارشنبه بیست و یکم تیر 1385 ساعت 06:07 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مدیر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - م . تقوایی زحمتكش | ( نظرات )

زنگ تفریح( طنز) : آداب استفاده از فن آوری گوشی همراه ؛ موبایل را  مرور کنیم

در این گفتار تصمیم دارم در مورد آداب گفتگو با تلفن همراه مطالبی را درج کنم تذکر دهم ُالبته تمام فن آوری های روز جهان و به عبارتی تازه واردهای فرهنگی دارای آداب کاربری خاص و مشخص نیست ؛ اماپس از مدتی و با تجربه عمومی ؛ تعامل فرهنگ بومی و فن آوری نوین ؛ آداب بهره گیری از پدیده جدید خود به خود به وجود می آید مثل رانندگی یک خودرو که حال نهادینه شده است.

اما مگر استفاده از تلفن همراه یا همان موبایل آداب و فرهنگ دارد!! بازهم تاکید می کنم هر پدیده و فن آورین نوین با خود یک فرهنگ کاربری و استفاده به همراه می آورد و بهتر است که آن را بیاموزیم ؛ مطالعه این مقاله جذاب را حتمی توصیه می کنم

نمونه : برخی از افراد به دلیل مشکلات فنی قادر به شنیدن ؛ مکالمه شخص مقابل خود در گوشی تلفن همراه نیستند و به خیال خود ؛ طرف مقابل نیز چنین مشکلی را دارد ؛ پس سعی کنید از خود او بپرسید که او نیز این مشکل را دارد یا نه!  تا لااقل بداند چرا سرش داد میزنید!!! البته در صورتی که............

زنگ تفریح : آداب استفاده از فن آوری گوشی همراه ؛ موبایل را باهم مرور کنیم

مگر استفاده از تلفن همراه یا همان موبایل آداب و فرهنگ دارد!! بازهم تاکید می کنم هر پدیده و فن آورین نوین با خود یک فرهنگ کاربری و استفاده به همراه می آورد و بهتر است که آن را بیاموزیم ؛ مطالعه را حتمی توصیه می کنم البته توضیحاتی هم در پرانتز ذکر شده است

صحبت با تلفن همراه در هنگام رانندگی ممنوع

در حـین رانندگی ابـتـدا در مـحـل مـناسبی پارك نموده سپـس از تـلفن همراه خود استفاده كنید. چنانچه قادر به چـنـیـن كـاری نمی بـــاشید، حداقل از هندز فری استفاده نمایید. البته در بسیاری از کشورها این کار همراه با جریمه راهنمایی و رانندگی است ؛ گفته شده است که خطر رانندگان که در حین رانندگی با موبایل صحبت می کنند معادل رانندگی در حالت مستی است!!!!!

آهنگ گوشی تلفن همراه مناسب باشد

یك آهنـگ ملایـم و غـیـر آزار دهنده برای زنگ تلفن خود انتخاب كنید. بلندی زنگ تلفن را نیز در سطح پایین تنظیم كنید.  به خصوص اگر دارای شغل و مقام خاص اجتماعی و اقتصادی و حتی سیاسی هستید، تصویر کنید در جلسه تلفن همراه به صدا می آید ، همه می پرسند این صدا جلف و یا گوش خراش متعلق به گوشی کدام ..... و در ناباوری می بینند شما هستید!!!!!

تلفن همراه  در اماكن عمومی خاموش!!!!

همیشه تلفن همراه خود را در اماكن عمومی نظیر كتابخانه، كلیسا، مساجد، محل كار، بیمارستان، جلسات، رستوران، كافی شاپ، میهمانی ها، داخل آسانسور، تاكسی، وسایل نقلیه عمومی، كلاس درس و موزه ها خاموش كنید و یا حداقل آنها را بروی منشی تلفنی و یا حالت ویبره (سیستم لرزاننده) قرار دهید.

درهنگام مکالمه داد نزنید

 با صدای آهسته و لحن آرام با تلفن همراه صحبت كنید. گوشی ها به گونه ای طراحی گردیده اند كه صدای ضعیف نیز از طریق آنها قابل انتقال میباشد. برخی مكالمات خاص كه لحن تند، خشن و احساسی را طلب میكنند را به زمان مناسب تری موكول كنید. از پشت تلفن همراه با همسر خود مشاجره نكنید، كسی را توبیخ و یا سرزنش نكنید و یا با رییس خود بگو مگو نكنید.

برخی از افراد به دلیل مشکلات فنی قادر به شنیدن ؛ مکالمه نیستند و به خیال خود ؛ طرف مقابل نیز چنین مشکلی دچار آمده است ؛ پس سعی کنید از خود او بپرسید تا لااقل بداند چرا سرش داد میزنید!!! البته در صورتی که مشکل دوطرفه بود ؛ تماس را به بعد و شرایط مناسب موکول کنید؛ عذرخواهی یادتان نرود!

جلب توجه نکنید، بکنید

تا حد ممكن از جلب توجه هنگام صحبت كردن با تلفن همراه خودداری كنید. تلفن همراه صرفا به منظور ارتباط موثرتر ساخته شده است. البته این نکته ترجمه است ؛ جلب توجه کنید، تا دوستان و آشنایان بدانند که شما هم فن آوری روز جهان عقب نیستید؛ اگر یک گوشی با طلا ساخته می شود دلیل دارد؛ نشان دهید که موبایل دارید حتی اگر شده بی خودی از آن استفاده کنید ؛ در مورد مارکش و امکاناتش صحبت کنید اگر هنوز برای گوشی گرانقیمت هزینه نکردید, توصیه ابتدایی را انجام دهد جلب توجه نکنید !!!!!!!

خلوت گوینده را حفظ کنیم

هر فردی دارای یك حریم و یا فضای شخصی است كه وی را احاطه كرده. این فضا احساس امنیت و آرامش را برای فرد فراهم می آورد، به ویژه در مكانهای شلوغ و پر ازدحام. كاربر هوشمند تلفن همراه به حریم شخصی افراد احترام گذاشته و هنگام مكالمه با تلفن همراه حداقل 6-3 متر از نزدیك ترین فرد فاصله میگیرد. و چنانچه این فضا در اختیار نباشد منتظر می ماند تا  اطرافش خلوت گردد.

جاهای شلوغ با موبایل صحبت نکنید

اتاق های شلوغ، داخل صف ها و راهروهای باریك مكانهای مناسبی برای مكالمه با تلفن همراه نمی باشند. به خصوص اگر صدا طرف مقابل را نمی شنوید و یا مکالمه مناسب نیست و مجبور داد بزنید و یا ..... قبلا گفتم

گفتگو محرمانه ممنوع

برخی اوقات محتوای مكالمه بایستی محرمانه، خصوصی و پوشیده باقی بمانند، بنابراین در مكانهای عمومی از عنوان كردن برخی مسایل خاص، مشاجرات و اطلاعات شخصی خودداری كنید. ممکن است برای شما مهم نباشد! اما ذکر نام یک شخص آن هم باصدا بلند و در انظار مردم ممکن است؛ آبرو و شخصیت اجتماعی او را به خطر بیاندازد؛ تصور کنید در مورد کسی که با نامزدش بر سر احمقی پدر خانواده طلاق گرفته با نام صحبت می کنید و پدر وی در کنار شما مثل شمشاد ایستاده باشد.

شماره تلفن همراه نقل و نبات نیست

شماره تلفن همراه خود را صرفا در اختیار افراد آشنا و قابل اعتماد قرار دهید. شماره تلفن دیگران را نیز تنها با كسب اجازه در اختیار فرد دیگری قرار دهید. سعی کنید ؛ شماره همراه هر فرد را از خودش بگیرید این نشانه احترام به وی است ؛ حتی اجازه مکالمه با وی را از قبل بگیرید این نشانه شخصیت شماست؛ در صورتی که شماره تلفن همراه عمومی است و در تبلیغات ؛ کارت ملاقات و ..... منتشر شده محرمانه بودن آن  خیلی دیگر مهم نیست یعنی معنا ندارد

تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نگویید

هرگز تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نگویید. همچنین هیچگاه  پیام كوتاه دریافتی تلفن همراه شخص دیگری را پاسخ نداده و یا آن را نخوانید. تلفن همراه یك وسیله كاملا شخصی است. یهویی آن طرف شخص کسی گوشی را برمی دارد ؛ مثلا برادر شخص است این چه معنایی دارد؛ تلفن همراه یک وسیله شخصی مانند مسواک برقی است ؛ ندارید!!!  مانند ریش تراش جیلت است؛ ( متن تبلیغی شد)  

هرگزعكس نگیرید

هرگزعكس فردی را بدون كسب اجازه از وی نگیرید و در گوشی تلفن همراه ذخیره نكنید. البته مواظب باشید از شما هم عکس نگیرند ؛ این یک معضل است به خصوص در عروسی ها و مراسم خصوصی حتی در کشورهای مسلمان مانند عربستان و امارت عربی گوشی ها دوربین دار ممنوع است.

تلفن همراه را در دست خود نگه ندارید

تلفن همراه را در دست خود نگه ندارید. چنانچه از تلفن همراه استفاده نمی كنید آن را درون جیب و یا كیف خود قرار داده و در معرض دید دیگران قرار ندهید. خطر سرقت تلفن همراه همواره در كمین شماست. البته درحال حاضر گردنبندهای زیبا و شکیکل طراحی شده است و یا کیف های کوچک بغلی که می توانید به راحتی از آن بهره ببرید

اگر مجبور به مکالمه شدیم چه کنیم

چنانچه دراماكن عمومی و یا حین گفتگوهای دو نفره ناچار به پاسخگویی به تلفن همراه میباشید، قبل و پس از انجام مكالمه از طرف مقابل خود عذرخواهی كنید. البته اگر امکان این کار باشد؛ مثلا در استادیوم 100 هزار نفری که نمی توانید ازهمه عذر بخواهید و یا در یک جلسه اداری با پوشش خبری ؛ نمی توانید از اعضا عذر بخواهید؛ آرام و بامتانت و با رعایت سکوت ؛ به مکالمه و گفتگو کوتاه بپردازید.

بازهم می گویم داد نزنید

چنانچه سر و وصدای محیط پیرامون شما زیاد است، عوض فریاد كشیدن، به یك مكان ساكت و خلوت تر بروید. همچنین چنانچه اشكال از برقرای ارتباط است باز فریاد كشیدن  و با صدای بلند صحبت كردن مشكلی را حل نمی كیند (و تنها باعث آزار اطرافیان و سلب آسایش دیگران میشود).بنابراین آهسته صحبت كنید.

یك "بله" کافی است

با نزاكت باشید و پیامهای كوتاه (sms) دریافتی را تایید كنید. یك "بله" و یا "ok" كفایت میكند.

از مختصر نویسی تا از مختصر نویسی در کوته پیام

از مختصر نویسی بیش از حد هنگام ارسال پیام كوتاه خودداری كنید. با اینكه مخفف ها و حروف اختصاری برای بسیاری روشن و قابل پذیرش میباشند، اما در نهایت برای آنانی كه با آنها آشنایی كافی ندارند، باعث سر در گمی و سوء ارتباط میگردند. بنابراین پیام ها را با املاء و فواصل صحیح ارسال كنید. البته یک مشت دیوان هفت من هم ننویسید ؛ تاحد ممکن کوتاه بنوسید اما این کوتاهی باعث کوتاهی عمر طرف گیرنده نشود

پیام کوتاه دیگران به دیگر افراد نفرستید

از ارسال پیام های كوتاه دیگران برای دیگر افراد خودداری ورزید. این عمل تنها اتلاف وقت، هزینه بر و به دور از نزاكت میباشد.  البته در مورد مطالب عمومی نظیر طنر و جک خالی از اشکال به نظر می رسد!

پیام کوتاه شخصی بفرستید

به پیام های كوتاه خود جنبه شخصی بدهید. از ارسال پیام های غیرشخصی به گروهی از افراد خودداری ورزید. تلفن همراه برای استفاده شخصی است و نه برای ارسال پیام هرز به دوستان. در اصل در دنیای ارتباطات به کلیه پیامهای که توسط گیرنده ناخواسته محسوب شود ؛ پیام هرز یا هزرنامه می گویند ؛ این پیامهای درصورتی که حالت تبلیغی ارشادی داشته باشد ؛ در مخاطب احساس منفی ایجاد می کند.

پیام های کوتاه را نگه ندارید

پیام های کوتاه را نگه ندارید ؛ پیام های ارسالی و یا دریافتی را بطورروزانه پاك كنید. بسیاری ازروابط به علت سوء تعبیر و سوء برداشت پیام های كوتاه از هم پاشیده شده اند.  ممکن است گوشی تلفن همراه شما گم و مفقود یا سرقت شود؛ در نتیجه انبوهی از پیام کوتاه شخصی می تواند مشکل ساز باشد . البته این کار را در حضور خانواده و شریک زندگی خودانجام دهید تا از خالی بودن پیام هایتان تردید نکند!! مشکل که یکی نیست

تلفن همراه گفتگو طولانی مدت

تلفن همراه یك ابزار ارتباطی در مواقع اضطراری و فوریتی است و نه یك وسیله تفریح و یا گفتگوهای دوستانه و طولانی مدت. البته برخی به خیال اینکه دچار اعتیاد تکنولوژی  شده اند و یا اینکه با اینکار جلب توجه کنند ؛ فراموش نکنید علاوه از دست دادن گوش؛ چشم و حلق وبینی و سلامتی روانی و جسمی اتان ؛ پول هنگفتی به مخابرات هدیه می کنید!

زمان مکالمه کوتاه باشد

زمان مكالمه با تلفن همراه بایستی كوتاه و مختصر باشد.  این مورد گفتگو ندارد!!!

همزمان با دیگران با تلفن همراه حرف نزنید

هنگام صحبت با تلفن همراه همزمان با اطرافیان خود صحبت نكنید. چراكه موجب آزار و سردرگمی آنان میگردد.  جالب است در یک خودرو ؛ با 5 سرنشین که همگی برای کم کردن رو دیگری با موبایل صحبت می کنند اما مخاطبین آنها فکر می کنند که فرد از یک باجه خیابانی یا مخابراتی حرف می زند!!!!

تلفن همراه را برای فخر فروشی استفاده نکنید

هیچگاه از تلفن همراه خود برای فخر فروشی و تحت تاثیر قرار دادن دیگران استفاده نكنید.  البته این ترجمه دیگر کشورهاست؛ فخر فروشی در ذات تلفن همراه است ؛ وگرنه مانند افرادی که از صبح تا شب حتی هفته به هفته مکامله جدی و به درد به خور ندارند استفاده تلفن همراه چه معنایی دارد؛ تازه وقتی در جای ثابت و مکان مناسب هستید؛ تلفن ثابت نیز جوابگو است اما باز باهزینه گزاف سعی می کنیم خود را دست ودل باز نشان دهید؛ خوب بدهید!

در بیمارستان و فرودگاه تلفن همراه ممنوع

در برخی اماكن همچون بیمارستانها و داخل هواپیما كه امكان تداخل امواج تلفن همراه وجود دارد، از روشن كردن تلفن همراه خود خودداری كنید.  البته برخی از مراکز تابلو استفاده از موبایل ممنوع زده شده است و برخی از اماکن در هنگام ورود گوشی تلفن همراه گرفته می شود؛ سعی کنید در مکانها ممنوع از گوشی اتان استفاده نکنید؛ مطمن باشید ؛ مسولین مراکز ، دشمنی با دارندگان موبایل ندارند و بدون شک ؛ حضور موبایل برای سیستم آنها مشکل آفرین بوده است وگرنه ممنوعیتی در کارنیست!!!

از مکانها ممنوع هم با گوشی همراه عکس یا فیلم نگیرید

در برخی از اماكن دولتی، موزه ها، سینما ها، تاتر و یا نمایشگاه ها كه عكس برداری و فیلم برداری ممنوع میباشد، با تلفن همراه خود عكس و یا فیلم نگیرید.  بدون شک این مسله برخورد جدی مسوولین را به همراه خواهد داشت ؛ به خصوص برخی از مراکز دولتی و نظامی که می تواند برای شما حبس؛ جریمه نقدی و هرحکم قضایی به یادگار بگذارد؛ عکس یادگاری را بیرون بگیرید و اگر شیی چشمتان را گرفت ؛ از مسولین موزه یا مکان بخواهید راهنمایی اتان کنند در اینترنت یا ..... عکس آن را آزدانه تهیه کنید

در اماکن پرازدحام هم با گوشی موبایل عکس نگیرید

در اماكن پر ازدحام از گرفتن عكس با گوشی تلفن همراه خود خودداری كنید. چراكه ممكن است دیگران به اشتباه تصور كنند كه شما در حال گرفتن عكس آنها میباشید.  حق بدهید؛ توصیه می دهم حتی مواظب باشید که شما عکس برداشته نشود گرچه گوشی های جدید ؛ آنقدر

در دسترس باشید

به خاطر داشته باشید هر قدرشما خود را بیشتردر دسترس قراردهید (به تمام پیام های كوتاه و یا تماسها فورا پاسخ گویید) دیگران نیزبیشترازشما توقع خواهند داشت تا "در تمام اوقات" در دسترس باشید. و چنانچه بطور مستمر و فوری به تماس و یا پیام كوتاه آنان پاسخ ندهید، ممكن است از دست شما عصبانی گردند.

 

به مخاطب خود احترام بگذارید

تلفن همراه خود را تا حد امکان خاموش نکنید؛  و در مواقع اجباری از سرویس پیام گیر استفاده کنید؛ سعی این را به خاطر بسپارید ؛ تلفن همراه ؛ همراه شماست ؛ عدم پاسخ گویی توهین به مکالمه کننده است.

فرهنگ کاربری با گوشی همراه را یاد بگیریم

آنچه ذکر شد ؛ تنها توصیه های بدیهی بود که شاید همه آن را رعایت می کنند اما من درج کردم که اگر روزی از موبایل استفاده کردم تذکرات را مدنظر بگیریم ؛ در مقاله ای خواندم ؛ ژاپنی ها سه برابر ایرانی ها موبایل دارند( به ازای هرنفر یک خط) حدود یک سوم تلفن ثابت وجود دارد( به ازای هر سه نفر یک گوشی) اما استفاده از تلفن ثابت در ژاپن نسبت به تلفن همراه نزدیک به 10 برابر است ؛ این فرهنگ درست از تکنولوژی و فن آوری جدید است که روز به روز در بین ایرانی ها رنگ می بازد؛ فرهنگ ؛ همزمان باروز و فن آوریهای نوین معرفی میشود ؛ لااقل بهره وری و استفاده مناسب از این فن آوری را بیاموزیم.

مسله راجدی نگیریم

در عنوان مقاله هم ذکر کردم ؛ این گفتار یک زنگ تفریح بود؛ می توانید هر برداشت آزاد از مقاله داشته باشید ؛ اما سعی شد یک نکته را تکرار کنیم ؛ کاش همراه با ورود فن آوری های نوین ؛ فرهنگ کاربرد آن نیز مطابق با فرهنگ بومی و اصالتهای اجتماعی بومی سازی می شد!!!!!

منبع : وب سایت مردمان

برداشت آزاد از متن اصلی ؛ توضیح و حاشیه نویسی

لینک اصلی متن  http://www.mardoman.com/life/handy.aspx متن اصلی را می توانید بخوانید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: موبایل - تلفن همراه ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic