وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
در نگاهی با هکرها و شیوه عملکردشان آشنا شوید
چهارشنبه نهم آذر 1384 ساعت 01:11 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

در نگاهی با هکرها و شیوه عملکردشان آشنا شوید!

شاید خواندن مقاله ای در مورد هک خیلی هم هیجان برانگیز نباشد، دلیل عمده انهم استفاده از کلمات فنی و پیچیدگی بیان آن است سعی کردیم در مجموع به خصوص در باب هک و امنیت شبکه مسایل فنی را به زبان ساده بیان کنیم البته بر غناو مفهوم مهندسی مطالب تاکید داریم

 

شهروندان دنیای اینترنت هکرها را می شناسند خبرهاو رخدادهایی از شیطنتهای این گروهها را شنیده اند قصد آن داریم در مباحثی مجزا ، با هکرها شیوه عملکردشان آشنا شویم البته قصدمان این نیست که هکر شوید بلکه بتوانید لااقل در برابر حمله هکرها یک فرد ذلیل و دست بسته نباشید یادگیری مسایل هک شما را با دنیای امنتیت شبکه آشنا می کند تا بدون دغدغه وارد دنیای اینترنت شود

در نگاهی با هکرها و شیوه عملکردشان آشنا شوید!

شاید تا به حال برای شما اتفاق افتاده باشد كه مورد حمله هكرها (hackers) قرار بگیرید. شاید بارها account های اینترنت تان در عرض یك روز خالی شده باشد بدون آنكه خودتان استفاده كرده باشید. شاید متوجه شده باشید كه در yahoo messenger شخص دیگری هم از ID شما استفاده می كند.

یادگیری امنیت شبکه از راه آموزش روشهای هک امکان پذیراست

 

من هم یک هکرم و سعی کردم هکر خوب شوم این موضوع داستان دارد، اولین بار که پاسورد آی دی ایمیلم را گم کرده بودم برای بازپس گیری این موضوع وارد دنیای پررمز و راز هک شدم و تا وقتی توانستم آی دی ایمیلم را پس بگیرم توانسته بودم یک هکر تمام عیار شوم!! آن روزها تب هک مرا گرفته بود به گونه ای  جادوی سبز نام الکترونیکی ام بود، یک روز سایت که در حال طراحی بودم توسط هکر آشنا ربوده شد و من از شرکتم اخراج شدم و از آن روز تصمیم گرفتم که یک هکر خوب باشم!! فردی که از هک می داند ولی آن را در امنیت برقراری ارتباط با اینترنت به کار می گیرد تا هک نشود و اخراج نشود اخراجی که دیگر در هیچ شرکت در استان مرا پذیرا نبود!! یک هکر که سایتش هک شده هکر خوب نیست پس من سعی کردم یک هکر خوب شوم !!! با یادگیری امنیت شبکه

هک به چه معناست؟

hack به زبان ساده و شاید عامیانه ترین تعبیر آن دزدیده شدن كلمه عبور یك سیستم یا account می باشد.

آشنایی با هکر

به طور كلی نفوذ به هر سیستم امنیتی كامپیوتری را hack می گویند. Hacker شخصی است

باهوش , فرصت طلب , دارای معلومات بالا با افكار سازنده و مطمئنا با وجدان . لازم به ذكر است كه از نظر من هكرها با دزدان اینترنتی و یا الكترونیكی فرق دارند.

دزدان اینترنتی افرادکلاهبردار و شیادی هستند که با استفاده از فضای نت سعی در کلاهبرداری و یا سرقت اطلاعات شخصی یا اطلاعات محرمانه شرکتها و احتمالا فروش انها هستند ابزار کار ، شیوه عمل و ترفند هکر و دزدان اینترنتی یکی است اما این موضوع ما را به اشتباه نیندازد هدف پیشرو هکر یک هدف خوب است زیرا هکرها اکثر از افراد باتجربه خلاق و سرآمد فن آوری اطلاعات هستند.

هكرهای واقعی در میان خود مرام نامه ای دارند كه همه پایبند به آن می باشند.

اهداف هکر خوب است

در اصل هر هکر برای نفوذ به شبکه هاو سایتها اینترنتی دوهدف را دنبال می کند البته هکرها هم قسم ها مختلف و نامهای گوناگون دارند اما درمجموع در دلیل عمده بین آنان مشترک است

بروز استعداد و توانمندی شخصی

-هكر در موقع هك كردن یك سیستم امنیتی هدفش ضربه زدن (چه مادی و چه معنوی) به شخص یا اشخاصی نیست. او هك می كند تا معلوماتش را نشان دهد. در آمریکا و بسیاری از کشورها هکرها را استخدام می کنند چون می دانند از نظر سواد فن آوری اطلاعات دیگه آخرش هستند یک موضوع پدر اینترنت نوین و مجری طرح آپارانت جد اینترنت نیز امروزه به عنوان هکر شناخته می شود

 

بروز نقاط ضعف و اختلال در شبکه ها:

در خبرها خواندیم که یک هکر ویندوز آزمایشی ماکروسافت که قرار است 2006 بیاید را یک روزه هک و نقطه ضعفی بزرگ آن را یک شبه نمایان نمود، فراموش نکنیم هکرها  هك می كند تا همگان بدانند كه سیستمهای امنیتی دارای مشكل هستند. هك می كنند تا نواقص (حفره های امنیتی ) این سیستمها نمایان شوند. اگر هكرها نمی بودند مطمئنا سیستمهای امنیتی به كاملی سیستمهای امروزی نمی بود. پس هكرها مفیدند.

 

هکر بد هم وجود دارد

بازهم تاکید می کنم هکر در جهان بعنوان فردی متخصص با تجربه مفید شناخته می شود اما مانند هر صنف و سلوک افرادی نامطلوب هم در این قشر قرار دارد؛  در این میان افرادی هستند كه با سوء استفاده از معلومات خود و یا دیگران هدفشان از هك كردن ضربه زدن به اشخاص است یا به دنبال پركردن جیب خود می باشند. از نظر من این افراد دزدانی بیش نیستند. در این مقاله منظور من از هكر همان دزد اینترنتی یا الكترونیكی است. به دلیل اینكه نمی خواهم وارد مباحث تخصصی شوم البته هیچكدام از ما بانك اینترنتی یا فروشگاه مجازی نیز نداریم , لذا منظور من از هك در اینجا دزدیدن كلمه عبور حسابهای dialUp و yahoo messenger و Hotmail می باشد كه بسیاری از خوانندگان از آنها استفاده می كنند. چگونه هك می شویم ؟!

رایج ترین روش هک در کشور

قبل از اینکه هکر شوم،  روزی با هكری صحبت می كردم و از او پرسیدم رایج ترین و مطمئن ترین روش هك كردن چیست ؟ و او در جواب گفت :رایج ترین روش , ساده ترین روش است. آنروز معنی سخنش را نفهمیدم. ولی وقتی كمی تحقیق كردم و در دنیای اینترنت هكر شدم, متوجه منظورش شدم.

اولین قدم در هک شما گرفتن پاسورد از خود شما

یكی از متداول ترین روش های هك كردن, حدس زدن password است. روش رایج دیگر خواندن password از روی دست User به هنگام تایپ آن می باشد. یا فرستادن صفحه ای مانند صفحه ورودی Hotmail , Yahoo به صورت یك Email كه در آن به ظاهر كاركنان شركت سرویس دهنده از user خواسته اند به منظور اطمینان از صحت سرویس دهی password خود را تایپ كند. كه این password در همان لحظه برای هكر mail می شود.

برای من دیروز در چک نمودن نامه های  پست الکترونیکی این اتفاق افتاد اما نمی دانم به سرعت مشغول وارد کردن نام ای دی و پسوورد بودم که ناگهان شک کردم !! فراموش نکینید هیچ ارایه دهنده خدماتی مابین ارایه خدمات از شما پاسورد درخواست نمی کند و اگر به هر دلیل اختلالی به وجود آید کار از ابتدا شروع می شود

یک برنامه جاسوسی هم  دزد پاسورد شماست

برنامه جالبی وجود دارد كه LOG تمامی حرفهایی كه وارد شده است را ذخیره می كند. هكر برنامه را اجرا می كند و بعد از شما می خواهد كه رمز خود را بزنید. كلیدهای تایپ شده توسط شما درون یك فایل متنی TXT ذخیره می شود و هكر بعدا به آن رجوع می كند و رمز شما را كشف می نماید.

حدس زدن پاسورد شما از نامهای آشنایانتان

 روش دیگر حدس زدن جواب سوالی است كه شما انتخاب نموده اید تا در صورت فراموش نمودن رمزتان از شما پرسیده شود. در yahoo استفاده از این روش سخت است زیرا تاریخ دقیق تولد و آدرس و حتی كد پستی را نیز می خواهد. ولی در سرویس hotmail به سادگی می توانید جواب سوال را حدس بزنید و رمز را بدست آورید. و نیز هكر می تواند به كاركنان hotmail نامه زده و در آن ابراز نماید كه account اش مورد هك قرار گرفته و درخواست رمز جدید كند كه كاركنان Hotmail از او چند سوال در مورد سن و آخرین دسترسی به account و آخرین رمزی كه به خاطر دارد می كنند و سپس رمز جدید در اختیار او قرار می گیرد. (چند بار از این روش توانسته ام به رمزها دست یابم)

 یا برای یافتن رمز account های اینترنت, به ISP شما زنگ می زند و با دادن مشخصات خواستار تغییر رمز می شود. جالب اینجاست كه در بسیاری از موارد منشیان رمز قبلی را نمی پرسند.

کمی تخصصی تر بنگیرم

اینها همه روشهای ساده ولی رایج و متداول بودند. روش دیگری كه در اینجا در موردش صحبت می كنم كمی تخصصی است و هر شخصی نمی تواند از این روش استفاده كند بلكه باید معلوماتی در خصوص اینترنت و IP و یك سری نرم افزارها داشته باشد.

در این روش شخص با فرستادن یك فایل آلوده به ویروس یا Trojan سیستم شما را آلوده می كند. با اجرای این فایل , فایل مورد نظر در حافظه جای می گیرد و هر زمان كه كامپیوتر روشن شود دوباره در حافظه صدا می شود. پس با پاك نمودن فایل اولیه مشكل شما حل نمی شود. این فایل كامپیوتر شما را به عنوان یك Server در می آورد و یكی از پورت ها را برای استفاده هكر باز می گذارد. (برخی از این trojan ها پرتی را باز نمی گذارند بلكه از طریق یك email رمز ها را برای هكر ارسال می نمایند.) حال هكر می تواند با پیدا كردن IP شما و اتصال به پورت مورد نظر در زمانی كه هم شما Online هستید هم هكرتان هر كاری با كامپیوتر شما بكند حتی آنرا خاموش كند و رمزهای موجود در كامپیوتر شما را بدزدد.

سی دی هم می تواند شما را آلوده سازد

البته ارسال فایل گاهی به صورت online نمی باشد. هكر می تواند اگر با شما آشنایی داشته باشد به پشت كامپیوتر شما بی آید و فایل مورد نظر را روی آن اجرا كند. جالب اینجاست كه اغلب ویروس كشها از شناسایی Trojan های جدید عاجزند. از همین رو من مدتها گرفتار یكی از آنان بودم. چه باید كرد ؟! چگونه هك نشویم ؟! روشهای ساده را به سادگی و با كمی دقت می توان مسدود كرد. مثلا

 رمزی انتخاب كنید كه حدس زدنش كار هر كسی نباشد. شماره تلفن , اسم , فامیل , شماره شناسنامه یا تاریخ تولید و تركیبی از اینها معمولا اولین چیزی است كه به ذهن هر كسی می رسد. سعی كنید در رمز انتخابی خود از پرانتز یا كروشه استفاده كنید یا حتی كاما كه اینها به ذهن هیچ هكری نخواهد رسید.

 هنگامی كه رمز خود را وارد می كنید مراقب باشید , كسی نزدیكتان نباشد. یا از كلید های منحرف كننده استفاده كنید. مثلا چند كلید الكلی بزنید و بعد با Backspace پاكش كنید كه اگر كسی هم دید , متوجه رمز شما نشود.

 پشت كامپیوتر كسی كه به او اطمینانی ندارید , رمزی وارد نكنید. یا اگر مجبورید, با استفاده از كلید های Ctrl+Alt+Del و باز نمودن Task Manager كلیه برنامه های مشكوك را ببندید.

 معمولا اسامی آنها مانند Thief یا Keylogger یا keyl یا هر اسم مشكوك دیگری می تواند باشد. در موقع ثبت نام در سرویسهای Hotmail و Yahoo به شما تذكر داده می شود كه كاركنان شركت سرویس دهنده به هیچ عنوان از طریق Email از شما درخواست Password نمی كنند. پس هیچ گاه از طریق هیچ Email ی رمز خود را وارد نكنید.

 از جایی اینترنت تهیه كنید كه امنیت بیشتری دارد و تجربه كارشان بالاست. زیرا علاوه بر منشیان بی تجربه كه بعضاً رمزها را برباد می دهند , اگر شبكه (ISP) هك شده باشد , دیگر از دست شما كاری بر نمی آید و رمز شما و دیگر كاربران در خطر می باشد.

یاهو مسنجر دوازه ورودهکرها به شبکه

یادآور می شوم در صورتی که با شبکه ای مهم در ارتباطید و یا در حال به روز رسانی سایتی هستید و در هرحال اطلاعات مفید و محرمانه در کامپیوتر خود دارید حدالمقدور از نصب برنامه های چت و گفتگو مانند یاهو مسنجر به شدت خودداری کنید حتی در صورت عدم استفاده از این نرم افزارها بازهم سوراخی برای ورود هکر به سیستمتان هستند چیزی که جر با پاک کردن برنامه های گفتگو امکان پذیر نیست این مقوله تا جایی است که متخصصین امنیت شبکه اینگونه  کاربران را از بازدید از هر سایت ناشناخته منع می کند !!!

 احتمال حمله با روش تخصصی كه در بالا توضیح دادم به كاربرانی كه از سیستمهای Instant messaging مانند Yahoo messenger یا MSN messenger یا ICQ و ... استفاده می كنند بیشتر است چون اینگونه برنامه ها به راحتی IP شما را در اختیار هكر قرار می دهند و همواره یك پورت آزاد را اشغال می كنند و معمولا به صورت مستقیم با كاربر مقابل در ارتباط هستند.

 مخصوصا در مواقع ارسال و دریافت فایل. پس اگر می خواهید در امان باشید از این برنامه ها استفاده نكنید. ولی امروزه در ایران اینترنت بدون اینگونه برنامه ها فایده ای ندارد ! پس هیچگونه فایلی را كه از افراد ناشناس فرستاده می شود , باز نكنید. حال اگر كامپیوتر شما از قبل آلوده شده باشد چه باید كرد؟! اگر مطئمن ترین راه را می خواهید.

اگر آلوده شدیم چه کنیم

 در مورد ویروسهای جدید به خصوص تروجانها نصب مجدد ویندوز کفایت می کند ، البته ابتدا ویروس را شناسایی و حتما آن قسمت را فرمت کنید ویا کامل كامپیوتر خود را فرمت نموده و دوباره ویندوز را نصب كنید. زیرا اغلب ویروس كشها قادر به شناسایی یا پاك نمودن بسیاری از این نوع ویروسها نمی باشند. ولی معمولا این روش به صرفه نیست. كاری كه من برای مبارزه با این نوع ویروس ها (كه نمی دانم آیا به آن مبتلا هستم یا خیر) كردم این است كه یك ویروس كش جدید نصب نمودم كه هر هفته آنرا Update می كنم.

ویروس کشها دوستان قدیمی ما

دوستان من Norton Antivirus 2005 را پیشنهاد می كرد اما من مکافی را پشنهاد می کند چون هر لحظه که به اینترنت وصل شوید خود را به روز نموده و آخرین ویروس ها را شناسایی و ویروس کشها را از طریق اینترنت و رایگان در اختیارکاربران قرار می دهد ، نورتون هم  كه خود به صورت اتوماتیك هر 10 روز یكبار به روز می شود.

اگر ویروس کش نکشت چه کنیم

 حال اگر ویروسی پیدا شد كه ویروس كش من نتوانست آنرا شناسایی كند چه ؟! همانطور كه گفتم فایلی كه در حافظه شما اجرا می شود و كامپیوتر شما را به عنوان Server آماده حمله هكر می كند برای اتصال به اینترنت و فرستادن اطلاعات احتیاج به یك پورت آزاد دارد. روشهای زیادی برای مسدود نمودن پورت های آزاد وجود دارد.

 همواره در ایران رسم است كه می گویند اینترنت بدون Proxy بهتر است ولی باید بدانید كه Proxy نه تنها سرعت كار شما در اینترنت را بالا می برد بلكه جلوی حمله هكرها را نیز می گیرد.( همان نانولید هاست که به قیمت خیلی ارزان در کارتها 1000 تومانی سرعت پایین فروخته می شود اگر به فنی مشکل ندارید این نوع اتصالات ضدهک تر است

 روش دیگر استفاده از Firewall می باشد. امروزه بسیاری برنامه های كم حجم با عنوان Firewall خانگی وجود دارند. شما با استفاده از یكی از این برنامه ها می توانید به راحتی هرگونه رد و بدل شدن اطلاعات بین كامپیوتر خود و اینترنت را ببینید و كنترل نمایید.برنامه ای كه من پیشنهاد می كنم ZoneAlarm می باشد. با نصب این

مطالب مرتبط با: هک - هکر - کراک ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات