وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
قدم به قدم ؛ دوره آموزش مجازی و جامع نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر internet explorer قسم اول
جمعه ششم مرداد 1385 ساعت 06:07 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

قدم به قدم ؛ دوره آموزش مجازی و جامع  نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر    internet explorer قسم اول

یک نکته تصمیم بر این داریم با استفاده از منبع یا مطالب تولیدی دوره آموزشی در قدم به قدم ؛ دوره آموزش مجازی و جامع  نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر    internet explorer قسم اولمورد نرم افزارها و نکات ایمنی در قالب مقالات چند قسمتی ارایه دهیم ؛ یک مورد ممکن است بحث طولانی؛ خسته کننده شود امادر مقابل شما یک منبع کامل داریدکه می توانید ترفندها وفوت فن کار با اینترنت را کامل و یک جا بیاموزید ومثلا همین مقاله می توان به مرورگرهای اینترنتی دیگر مانند اپرا و .... تعمیم داد .

پس اولین دوره آموزش کامل و جامع استفاده از نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر internet explorer را شروع می کنیم

استفاده از برنامه نرم افزار مرورگر internet explorer ، نرم افزار معروف مایکروسافت microsoft به حدی آسان است که به ندرت نیاز به یک کتاب مبانی ، و حتی به یک فصل دارید .

شاید سوال کنیداینترنت اکسپولرر چه نرم افزاری است ؛ مرورگرهای نرم افزارهای رابط کاربر و کامپیوتر با شبکه هستند با مرورگر کاربر می تواند در صفحات اینترنتی وب پیمایش کند و صحفات را ببیند شاید همین الان با نرم افزار اکسپلورر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد و دیگر وبلاگها و سایتها را مرور می کنید

قدم به قدم ؛ دوره آموزش مجازی جامع  نرم افزار مرورگر اینترنت اکسپلورر    internet explorer قسم اول

شاید سوال کنیداینترنت اکسپولرر چه نرم افزاری است ؛ مرورگرهای نرم افزارهای رابط کاربر و کامپیوتر با شبکه هستند با مرورگر کاربر می تواند در صفحات اینترنتی وب پیمایش کند و صحفات را ببیند شاید همین الان با نرم افزار اکسپلورر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد و دیگر وبلاگها و سایتها را مرور می کنید

ظاهرا ، مهم ترین مطلب در مورد برنامه internet explorer این است که این مرورگر به تنهائی یک برنامه نیست ، اما با استفاده از این مرورگر به منابع زیادی دست پیدا می کنید و باید کاملا در مورد آن اطمینان داشته باشید .

استفاده از برنامه internet explorer ، به حدی آسان است که به ندرت نیاز به یک کتاب مبانی ، و حتی به این فصل دارید .

مطالبی که خواهیم آموخت :

۱ شروع کار با internet explorer

۲ گردشی در internet explorer

۳ حرکت در وب

۴ پیدا کردن آنچه شما در اینترنت می خواهید

۵ شفارشی کردن برنامه internet explorer

 

مگر مرورگر اکسپلورر هم آموزش می خواهد

اگر بدانید که چگونه یک برنامه را در ویندوز XP حرفه ای می توان باز کرد ، پس می دانید که چگونه برنامه internet explorer را باز کنید ، و به آسانی با کلیک بر روی لینک ها ، می توانید فورا گشت و گذار خود را شروع کنید .

بنابراین من قصد دارم در این فصل تمام کار هائی را که عموما با internet explorer انجام می دهید را فورا به شما انتقال دهم . همانند گذشته ، به تعدادی از ویژگی های جدید نسخه ، اشاره خواهم کرد و نشان می دهم که چگونه می توان چیزها یی را که به طور طبیعی می آیند ، گسترش داد . مثلا احتمالا می دانید که برای دستیابی به یک منبع اینترنتی باید در قسمت منوی آدرس ، URL آن منبع را وارد کنید . این کار در مواردی مانند www.microsoft.com خیلی آسان است اما در مورد

http://finance.yahoo.com/q?s=msft+brka+csco+ald+mmm+sci+۱hsp+yhoo&d-v۱?

چطور ؟ در این فصل خواهید دید که در برنامه internet explorer حد اقل نیم دو جین راه و روش وجود دارد ، تا به یک URL مفصل و تولانی دست پیدا کنید و حتی می توان بدون تایپ کردن به URL دسترسی پیدا کرد.

 

شروع کار با اینترنت اکسپلورر یا ie یا INTERNET EXPLORER

وقتی شما مرورگر internet explorer را اجرا می کنید ، البته بعد از نصب ویدوز XP ، صفحه شروعی را خواهید دید . بعدا در این فصل خواهید دید که چگونه می توان هر صفحه ای را به عنوان صفحه شروع مشخص کرد . در بخش بعد ، من اجزای internet explorer را شناسایی کرده و توضیح می دهم .

 

الف : از طریق میز کار ( DESKTOP )

از طریق میز کار ، به دو روش می توان مرورگر internet explorer را اجرا کرد :

۱  از منوی start گزینه internet explorer را انتخاب کنید .

۲  مسیر start > all programs > internet explorer را انتخاب کنید .

 

ب : از طریق یک فرا پیوند ( HYPERLINK )

اگر مرورگر شما به طور پیش فرض internet explorer است ، می توانید از هر سندی در برنامه ویندوز که شامل یک فراپیوند است ، برای اجرا کردن internet explorer استفاده کنید . مثلا ، اگر شما E-mail ی را دریافت کردید که در بدنه پیام یک URL بود ، به سادگی با کلیک بر روی URL ، مرورگر Internet Explorer را در آن صفحه باز کنید . یک فراپیوند می تواند متن یا یک تصویر باشد و معمولا زیر خط دار است و با یک رنگ متفاوت از متن معمولی نشان داده می شود .

 

نکته !  تعیین نرم افزار مرورگر پیش فرض

 اگر شما فقط یک مرورگر نصب شده ، مثلا Internet Explorer دارید ، این مرورگر پیش فرض است . اگر بیش تر از یک مرورگر را نصب کرده باشید ، نیاز دارید تا یکی را به عنوان پیش فرض مشخص کنید . در این فصل به شما خواهم گفت که چگونه این مار را انجام دهید .

 

الف : از طریق برنامه WINDOWS EXPLORER

در برنامه Internet Explorer فایل های HTML بوسیله آیکون Internet Explorer شناسایی می شوند و وقتی شما بر روی چنین فایلی دو بار کلیک می کنید ، ان فایل در Internet Excplorer باز می شود . شما همچنین می توانید با انتخاب گزینه open از منوی file هر فایلی را بر روی درایو سخت، فلاپی درایو یا شبکه تان باز کنید . اگر فایل از نوع HTML نباشد ، آن فایل توسط برنامه مرتبطی باز خواهد شد .

 

راهنمایی گرفتن (HELP)

برای گرفتن راهنمایی از برنامه Internet Explorer ، چند راه ساده دارید . به عنوان ساده ترین روش ، از منوی Help گزینه Contents and index را انتخاب کنید . بر روی برگه index یا Search لیک نید و کلمه یا عبارتی را که می خواهید جستجو کنید ، وارد کنید . اگر می خواهید وب را برای کمک گرفتن جستجو کنید ، از منوی HELP گزینه Online Support را انتخاب کنید . اگر به اینترنت وصل هستید ، به صفحه خدمات پشتیبانی محصولات مایکروسافت به آدرس http://support.microsoft.com/directory خواهید رفت . اگر به تازگی شروع به کار با Internet Explorer کرده اید ، اما قبلا از netscape navigator استفاده می کردید ، از منوی Help گزینه for netscape users را انتخاب کنید تا به لیستی از راهنماییها و اصطلاحات متناظر دست پیدا کنید .

 

گردشی سریع در اینترنت اکسپلورر nternet Explorer  

پنجره Internet Explorer مانند دیگر پنجره های برنامه های ویندوز است . نمایش میله های پیمایشی افقی و عمودی ضروری است . شما می توانید با کلیک کردن و کشیدن ( drag) ، اندازه قسمتی از پنجره را تغییر دهید ، و با قرار دادن اشاره گر ماوس بر روی هر آیتمی ، توضیحی در مورد آن ایتم ببینید . در بالای سمت راست پنجره دکمه های minimize ، restore و close وجود دارد .

در این بخش ما به طور گذرا به اجزای پنجره Internet Explorer نگاهی می کنیم و در بخش بعد به تعدادی از اجزای اص نگاه می کنیم ، تا با استفاده از آنها تجربه خود در مرور وب را تکمیل کنید .

 

اجزا کلی یک مرورگر اینترنت اکسپلورر nternet Explorer 

نوار عنوانtitle bar:

نام صفحه وب جاری یا فایل دیگری که در پنجره Internet Explorer نمایش داده شده است را نمایش می دهد .

 

نوار منو  menu bar  :

شامل مجموعه ای از منوها است ، که تعدادی از آنها در دیگر برنامه های ویندوز نیز ظاهر می شوند .

نوار استاندارد ( standard toolbars ) : شامل تعدادی دکمه ، مربوط به آیتم های موجود در نوار منو است ، مانند دکمه های جهت یابی .

 

نوار آدرسaddress bar  :

شامل یک کادر کشویی است که می توانید منبعی را که می خواهید ، وارد کرده یا انتخاب کنید .

 

نوار لینک ها links bar  :

شامل لیست کوتاهی از فراپیوند ها می باشد و می توانید به این لیست مواردی را اضافه کنید .

 

راهنمای فعالیت  activity indicator  :

وقتی Internet Explorer در حال دریافت و ارسال داده است ، این قسمت فعال است .

 

پنجره اصلیmain window  :

منابعی که اخیرا بیشتر به انها دستیابی شده ، مانند صفحه وب ، فایل سندی ، عکس و غیره را نمایش می‌دهد

 

نوار وضعیتstatus bar  :

اطلاعاتی درباره وضعیت جاری Internet Explorer را نشان می دهد که در زیر به انها اشاره شده است :

۱ وقتی شما فرمان منویی را انتخاب می کنید ، نوار وضعیت ، توضیحی درباره آنچه انجام شده را نشان می دهد .

۲ وقتی شما بر روی یک فراپیوند اشاره می کنید ، منوی وضعیت URL ان را نمایش می دهد .

۳ وقتی شما بر روی یک فراپیوند کلیک می کنید تا صفحه دیگری باز شود ، نوار وضعیت یک سری پیغام های وابسته به روند آن پردازش را نمایش می‌دهد.

security zone

ناحیه امنیتی را که در حال حاضر فعال است نمایش می دهد . من در این بخش به شما نشان خواهم داد که چگونه نواحی امنیتی را انتخاب کنید .

 

حرکت در وب

این روزها توضیح اینکه شما چه چیزهایی در وب پیدا خواهید کرد ، تمرین ی کار عبث و بیهوده است آنچه سال قبل حدس می زدید ، امروز امری پیش پا افتاده است . و آنه امروز به نظر می اید که در اینده خوب باشد ، ممکن است فردا دست نیافتنی باشد . شما می توانید تقریبا هر کالایی را بخرید یا بفروشید ، انبار بزرگی از اطلاعات موجود در جهان را جستجو کنید ، blackjack بازی کنید و با شخصی در قاره دیگر گپ بزنید ، شاهد تولد یک کودک باشید ، یک خویشاوند گم شده خود را پیدا کنید ، در اینترنت گشت و گذاری داشته باشید و با فرصتهای تجاری جدید روبرو شوید و این لیست به راستی که بی پایان است .

آیتم های موجود در نوار ابزار Internet Explorer بهترین دوستان شما در این پروژه و جستجو هستند و در این بخش ما به استفاده های اص و نه ضروری نگاهی می یندازیم .

 

رفتن به سایت های اختصاصی

البته شما می دانید که برای رفتم به یک سایت ، باید URL آن را در منوی ادرس وارد کرده و کلید Enter را فشار دهید . احتمالا آگاه هستید که می توانید بر روی فلش پایین دو در شمت منوی آدرس کلیک کرده و از لیست موجود یک URL را انتخاب کرده و کلید Enter را فشار دهید . ( بای فشار کلید Enter بر روی دکمه GO کلیک کنید ) . وقتی شما یک URL را در منوی آدرس وارد می کنید ، Internet Explorer فرض می کند که می واهید به یک صفحه web یا سند HTML دیگری بروید . بنابراین وقتی آدرس www.sybex.com یا http:/www.sybex.cm وا وارد کنید ، به سایت وب شرک sybex وارد خواهدی شد . اگر بخواهید به نو ع دیگری از منابع دسترسی یدا کنید مانند آرشیو FTP ، میزبان Telnet یا سرور Gopher ، نیاز دارید که URL کامل را وارد کنید . مثلا FP://FTP.ARCHIVE.EDU :

 

توضیح و تذکز:

تذکر : اگر می خواهید که فقط قسمتی از یک آدرس را که هم اکنون در نوار آدرس نمایش داده شده ، ویرایش کنید ، مکان نما را به نوار آدرس برده و کلید CTRL را پایین نگه دارید و کلید جهت دار چپ یا راست را فشار دهید ، تا نسبت به کاراکتر دا کننده بعدی عقب یا جلو بروید

شما همچنین می توانید یک برنامه را از منوی آدرس اجرا کنید ( مثلا C:program files rontpage.exe ) و کلید Enter را فشار دهید . برای پیدا کردن یک فایل با استفاده از نوار آدرس ، حرف درایو مربوطه را وارد کنید ( مثلا D: ) و Enter را فشار دهید . بر روی لینک show the contents of this drive کلیک کنید و Internet Exlporer یک پنجره باز می کند .

به علاوه ، شما می توانید از نوار آدرس برای جیسجو استفاده کنید . کلمه یا عباراتی که می خواهید پیدا کنید وارد کرده و دکمه Search را کلیک کنید . بعدا در این فصل به جزئیات عمل جستجو نگاهی می اندازیم 

استفاده و مدریت لینک ها

اصطلاح لینک خلاصه و کوتاه شده hyperlink ، یک اصطلاح ، یک عبارت ، یک تصویر یا یک شناسه است که ارتبطی را با منبع دیگری بر قرار می کند ، که این منبع می تواند روی کامپیوتر محلی شما ، شبکه محلی شما یا روی اینترنت باشد . شما همچنین ممکن است ارتباطی که به hot links و hypertext و hypermedia ارجاع داده می شود را شنیده باشید . همه انها یک معنی را می دهند و کلیک بر روی هر یک از آنها دسترسی به منبع مورد نظر را می دهد . لینک ها قلب و روح اینترنت هستند و در روز های آغازین گسترش مرورگر ، باعث ایجاد بحث های سنگینی درباره ساختار کتاب‌ها ، فیلم و سخنرانی در مقابل شکل خطی Worled wide web ( وب جهان گسترده ) شدند .

امروزه ما بندرت درباره لینک ها بحث می کنیم و فقط آنها را به طور صحیح انتخاب کرده و کلیک می زنیم . در Internet Explorer لینک های متنی ، زیر خط دار هستند و معمولا رنگ انها متفاوت از رنگ متن عادی است . بعد از اینکه لینکی را کلیک کردید تا به منبعی بروید و سپس به صفحه ای که آن لینک قرار دارد بازگشتید ، می بینید که لینک رنگ دیگری خواهد داشت که نشان می دهد شما از آن لینک دیدن کرده اید . برای اینکه بفهمید یک تصویر یا یک نشانه ، یک لینک هست یا نه ، اشاره گر ماوس را بر روی آن قرار دهید ، اگر اشاره گر به صورت دستی با انگشت اشاره در آمد ، ان یک لینک است.

 

حرکت به جلو و عقب

در گذشته ، به آسانی می توانستید لینک های پشت سر هم را گم کنید . هنوز هم وقتی که شما بی توه اینترنت را مرور می کنید ، می توانید راهتان را گم کنید . اما Internet Explorer تعدادی ابزار تدارک دیده است که به شما کمک می کند تا قدمهایتان را در ذهن خود مرور کنید . با لیست کشویی ق


مطالب مرتبط با: کارگاه مجازی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic