وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
آشنایی با فن آوری نوین ؛ تکلنولوژی تلویزیون اینترنتی یا itv یا Interactive Television
دوشنبه بیست و سوم مرداد 1385 ساعت 12:08 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

آشنایی با فن آوری نوین ؛ تکلنولوژی تلویزیون اینترنتی یا   itv یا Interactive Television

داستان از زمانی شروع شد که موجودی به نام ITV که مخفف Interactive Television است، در دنیای رسانه ها متولد شد.تلویزیون اینترنتی یا (interactive tv) itv یک فناوری جدید است که دنیای تلویزیون و اینترنت را به هم پیوند می‌دهد، و محصول هم گرایی صنعت رایانه، مخابرات و مولتی مدیا (چند رسانه‌ای) است. با بهره‌برداری از این فناوری بیننده به دنیایی از اطلاعات وصل می‌شود. در حقیقت هدف از پیدایش این فناوری حفظ بیننده و ایجاد روش‌های جدید استفاده از تلویزیون است.

در این گفتار به طور خلاصه با تلویزیون اینترنتی یا   itv یا Interactive Television و در پایان مثالی از  تلوزیون اینترنتی شبکه تلویزیونی ABC تلوزیون اینترنتی ITv  و ایران سیما خواهیم پرداخت

آشنایی با فن آوری نوین ؛ تکلنولوژی تلویزیون اینترنتی یا   itv یا Interactive Television

روزی که رادیو اختراع شد، باور عمومی بر این بود که دیگر دوران روزنامه ها سپریآشنایی با فن آوری نوین ؛ تکلنولوژی تلویزیون اینترنتی یا   itv یا Interactive Television شده است. اما روزنامه با تغییر ساختار خود باز هم به حیات خود ادامه داد. همین اتفاق دوباره زمانی که تلویزیون اختراع شد، نمود پیدا کرد. آن روز نیز بسیاری فکر کردند که دیگر دوران سینما به سر رسیده است، اما ... ! و این اتفاق در زمان ما نیز برای چندمین بار در حال تکرار است.

اختراع اینترنت و گسترش کاربری های متنوع آن، همچنین گزارش های آماری حاکی از اینکه در کشورهای توسعه یافته میزان استفاده از اینترنت به مراتب بیشتر از تلویزیون است، عده ای از نظریه پردازان را به سمت این باور هدایت کرد که با توسعه رسانه ای جدید به نام اینترنت، سایر رسانه ها افول خواهند کرد. ولی ظهور تلویزیون اینترنتی که ترکیبی از امکانات فناورهای نوین ارتباطاتی و اطلاعاتی در کنار تلویزیون سنتی است، به شکل گیری تصور جدیدی در رابطه با آینده دنیای ارتباطات منجر شد.

تلویزیون اینترنتی یا   itv یا Interactive Television چیست

داستان از زمانی شروع شد که موجودی به نام ITV که مخفف Interactive Television است، در دنیای رسانه ها متولد شد.

تلویزیون اینترنتی یا (interactive tv) itv یک فناوری جدید است که دنیای تلویزیون و اینترنت را به هم پیوند می‌دهد، و محصول هم گرایی صنعت رایانه، مخابرات و مولتی مدیا (چند رسانه‌ای) است. با بهره‌برداری از این فناوری بیننده به دنیایی از اطلاعات وصل می‌شود. در حقیقت هدف از پیدایش این فناوری حفظ بیننده و ایجاد روش‌های جدید استفاده از تلویزیون است.

نحوه کار تکنولوژی تلویزیون اینترنتی

نحوه کار تکنولوژی مذکور به این صورت است که مخاطبان تلویزیون در حین دریافت برنامه های تلویزیون قادر هستند، از طریق اینترنت به بانک اطلاعاتی شبکه مورد نظر دست یازند، و به صورت آنلاین در آنچه مشاهده می کنند دخل و تصرف کنند. البته قطعا مقصود از دخل و تصرف این نیست که علایق خود را بر تمامی بیننده ها تحمیل کنند، بلکه هر کاربری خود تعیین می کند که چه چیزی را و چگونه می خواهد ببیند؟

مثالی از نحوه کار تکنولوژی تلویزیون اینترنتی Interactive Television

به عنوان مثال اگر شما در حال تماشای بازی فوتبال ایران در جام جهانی هستید، و دوست دارید، به جای تصویر علی کریمی در مسابقه، تصویر خود را ببنید، این امکان به شما داده می شود، که صورت خود را به جای صورت علی کریمی کپی کنید، و احتمالا بعد از اتمام بازی، گل های زیادی را به ثمر رسانده اید!

همچنین کسانی که به دنبال کار و یا خانه هستند می‌توانند به پایگاه‌های اطلاعاتی،‌ که به صورت مجتمع و کامل روی تلویزیون قرار داده شده است مراجعه کنند و اطلاعات لازم خود را به آسانی از این پایگاه‌های پویا و به روز به دست آورند. امکان دیگر تلویزیون اینترنتی جدول زمان بندی پخش برنامه‌‌هاست. و مزیتش نیز این است که کاربر می‌تواند زمان پخش یک برنامه را تغییر داده، یا  برنامه دلخواه خود را رزرو کند و بعد با پیغامی که داده می‌شود از زمان پخش آن برنامه باخبر شود، و یا اینکه کاری کند که برنامه به طور خودکار برای او ذخیره شود.

یکی دیگر از قسمت‌هایی که در آن پویایی تلویزیون اینترنتی به بهترین وجه دیده می‌شود؛ بخش سفارشات خرید اجناس، موسیقی و یا فیلم دلخواه است. فرض کنید تبلیغ کالایی را درتلویزیون دیده‌اید و می‌خواهید ازمدلهای دیگر آن  محصول هم مطلع شوید و سفارش خرید دهید. در تلویزیون اینترنتی این امکان فراهم شده است ... در صورتی که هم اکنون ما برای چند ثانیه، تبلیغ یک مدل از کالایی را می‌بینیم و برنامه بعدی شروع می‌شود.  همچنین ITV این امکان را می‌دهد که هنگام لذت بردن از یک موسیقی از مشخصات آهنگ با خبر شوید و آن  موسیقی را خریداری یا بار گذاری کنید. حتی می‌توانید با ITV  سینمای مجازی را به خانه بیاورید.  بدان معنا که به جای رفتن به ویدیو کلوپ می‌توانید فیلم مورد نظرتان را از خانه سفارش دهید. بازی‌های فردی یا دسته جمعی، اطلاع از اوضاع آب و هوا، چت با ستارگان سینما و تلویزیون، مشارکت زنده در مسابقات تلویزیونی، اطلاع از آخرین اخبار و مشاهده متن کامل اخبار دلخواه، دسترسی به وب سایتهای مورد علاقه، و چت کردن با دوستان مجازی از دیگر امکاناتی هستند که تلویزیون اینترنتی به مخاطبان خود می دهد.

اما شاید برای شما این سوال پیش امده باشد که تلویزیون اینترنتی چگونه کار می کند؟

تلویزیون اینترنتی Interactive Television چگونه کار می کند؟

این تکنولوژی جدید در دنیا به دو شیوه ارایه می‌گردد:

تلویزیون اینترنتی  بر مبنی اینترنت محور:

 در این حالت موسسات رادیویی و تلویزیونی، ضمن قراردادن برنامه‌هایشان بر روی آنتن به کاربران خود این اجازه را می‌دهند که از طریق اتصال به اینترنت قادر باشند تا حدی در برنامه دخل و تصرف کرده و آنچه را می‌خواهند دریافت کنند. برای این کار صفحات پخش برنامه به گونه‌ای طراحی می‌شود که در پایین، بالا و یا اطراف آن آیکون‌هایی وجود دارد که مخاطب با کلیک کردن آنها می‌تواند از امکانات خاص تلویزیون مجازی استفاده کند؛ امکاناتی که پیش از این به آن ها پرداختیم. BBC از جمله شبکه های تلویزیونی است که از این روش استفاده می‌کند.

تلویزیون اینترنتی  بر مبنی  تلویزیون محور:

در این حالت کامپیوتری ابتدایی به نام Set-Top-Box که توانایی اتصال به اینترنت را هم دارد به تلویزیون وصل می‌شود.

صفحات پخش برنامه مانند حالت قبل دارای آیکون‌هایی جهت درگیر کردن هرچه بیشتر مخاطب با برنامه می‌باشد. بدین صورت هنگامی که در حال دیدن برنامه مورد علاقه خویش هستید،‌ می‌توانید با استفاده از ست تاپ باکس که خود شامل یک رایانه ابتدایی ، کی برد و مودم است، پیام خویش را از طریق شبکه برای فرستنده برنامه ارسال کنید و فرستنده یعنی موسسه رادیویی و تلویزیونی پس از دریافت پیام شما، امکانی را که درخواست کرده‌اید در اختیار شما خواهد گذاشت.

درخواست شما چیست؟

درخواست شما چیست؟ بازی‌های رایانه‌ای؟ چت؟ و یا...؟راستی! یک نکته تخصصی هم برای خواننده‌های کنجکاو؛ آنها که می‌خواهند همه چیز را بدانند.

در تلویزیون اینترنتی اگر چه پیام‌های شما از طریق شبکه به فرستنده منتقل می‌شود؛ اما فرستنده از راه‌های گوناگون می‌تواند آنچه را درخواست کرده‌اید به شما ارایه کند. کابل، ماهواره و اینترنت برخی از این موارد هستند.

ITV؛ پیش به سوی آینده!

هم اکنون تلویزیون اینترنتی  در اکثر کشورهای توسعه یافته به بهره‌برداری رسیده است و یکی از دلایل پیشرفت آن رقابت بین شبکه‌های مختلف بر سر جلب رضایت بیننده است. طبق تحقیقات، اروپایی‌ها بیشتر مایل به ارتقای سطح کیفی برنامه‌ها و بهره‌برداری از امکانات تبلیغی تلویزیون اینترنتی هستند و آمریکایی‌ها از سرویس سینمای مجازی و سرویس‌های خدمات اینترنتی این تلویزیون استقبال می کنند.

در نهایت برای آن هایی که دوست دارند، بیشتر با تلویزیون اینترنتی آشنا شوند، موارد ذیل به عنوان نمونه هایی از کاربری ITV معرفی می شوند:

تلوزیون اینترنتی ITv

این پایگاه یکی از سرویس هایی است که ابزارها و کاربردهای تلویزیون اینترنتی را در اختیار کاربران قرار می دهد. itv.net با پوشش رویدادهای خبری مهم سرتاسر جهان، امکان برگزاری کنفرانس های آنلاین ( Video conference)، بازاریابی بر اساس گروه های مختلف جغرافیایی، امکانات متنوع سرگرمی، و ... سعی دارد که مخاطبان خود را روز به روز بیشتر کند.

آدرس اینترنتی این تلوزیون این است  http://www.itv.net

تلوزیون اینترنتی شبکه تلویزیونی ABC

شبکه تلویزیونی ABC بسیاری از برنامه های خود را از طریق سیستم ITV ارائه می دهد. شبکه مذکور همچنین امکانات و خدمات فراوانی را در کنار برنامه های خود به کاربران ارائه می دهد. این خدمات شامل اخبار، سرگرمی، دانش های ضروری، آموزش، اختصاص بخشی برای کودکان، و ... می باشند. نرم افزارهای لازم در سایت مذکور جهت مشاهده برنامه ها عبارت از Real Player و یا Windows media هستند.

آدرس اینترنتی تلوزیون ای بی سی ؛ بازهم اینجا کلیک کنید http://www.abc.net.au

ایران سیما ای ار

اخیرا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز با افتتاح سایت ایران سیما، گامی را در جهت رفتن به سوی تلویزیون اینترنتی برداشته است. سایت مذکور شامل مشاهده آنلاین برنامه های در حال پخش، جستجو در آرشیو برنامه های صدا و سیما، و اطلاع از جدول پخش برنامه های شبکه های مختلف سیما می باشد.

امید است که با تلاش هر چه بیشتر مسئولان رسانه ملی، و سایر موسسات رسانه ای در آینده ای نه چندان دور شاهد راه اندازی کامل تلویزیون اینترنتی در ایران باشیم.

 http://www.iransima.ir/

نویسنده: محمد صادق افراسیابی

http://ertebatat.persianblog.com

تلویزیون اینترنتی، فاتح عصر ارتباطات

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: تازه های فن آوری ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic