وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
وقتی آدرس اینترنتی وب را در مرورگر تایپ می کنید چه رخ می دهد؟ آشنایی با وبWww در اینترنت
دوشنبه بیست و سوم مرداد 1385 ساعت 12:08 بعد از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

وقتی  آدرس اینترنتی وب را در مرورگر تایپ می کنید چه رخ می دهد؟ آشنایی با وبWww  در اینترنت

«وب كه با اتصال به اینترنت براى هر كاربرى قابل دسترسى است حاوى مقادیر تقریباً نامحدودى متن، صدا، ویدیو و داده هاى دیگرى است كه در میلیون ها كامپیوتر در كل دنیا قرار دارد.»

وب با یك مجموعه مشخصات و پروتكل مخصوص تعریف شده است. تولید كننده هاى نرم افزار از این مشخصات براى ساخت و اجراى مرورگرهاى web و برنامه هاى رایانه سرویس دهنده یا server در شبكه هاى وب استفاده مى كنند. تاثیر متقابل بین مرورگرهاى وب و رایانه هاى سرویس دهنده شبكه هاى وب توسط HTTP تعریف شده است.اگر مایل به دانستن اطلاعات بیشترى از این سرویس محبوب اینترنت وب یا همان پروتکل WWW  هستید این گفتار را از نظر بگذرانید.

وقتی  آدرس اینترنتی وب را در مرورگر تایپ می کنید چه رخ می دهد؟ آشنایی با وبWww  در اینترنت

شرق - «وب كه با اتصال به اینترنت براى هر كاربرى قابل دسترسى است حاوى مقادیر تقریباً نامحدودى متن، صدا، ویدیو و داده هاى دیگرى است كه در میلیون هاوقتی  آدرس اینترنتی وب را در مرورگر تایپ می کنید چه رخ می دهد؟ آشنایی با وبWww  در اینترنت كامپیوتر در كل دنیا قرار دارد.» مطلب فوق برگزیده بخش اول گزارش وب روشى براى بهره گیرى از اطلاعات است.اگر مایل به دانستن اطلاعات بیشترى از این سرویس محبوب اینترنت هستید بخش پایانى آن را نیز از نظر بگذرانید.

استانداردهاى وب

وب با یك مجموعه مشخصات و پروتكل مخصوص تعریف شده است. تولید كننده هاى نرم افزار از این مشخصات براى ساخت و اجراى مرورگرهاى web و برنامه هاى رایانه سرویس دهنده یا server در شبكه هاى وب استفاده مى كنند. تاثیر متقابل بین مرورگرهاى وب و رایانه هاى سرویس دهنده شبكه هاى وب توسط HTTP تعریف شده است.

وقتی یک صفحه اینترنتی را درخواست می کنیم چه اتفاقی می افتد

 مرورگرهاى وب پیغام ها را با استفاده از این پروتكل به رایانه سرویس دهنده شبكه هاى وب ارسال مى كنند.

این به معناى درخواست اطلاعات است. قراردادهاى آدرس دهى قدیمى اینترنت، براى تعیین رایانه هاى متصل شده به شبكه خاصى است. نام رایانه هاى داراى IP مستقل متصل به اینترنت و آدرس ها هر دو استفاده مى شوند. لیكن این روش كار را مشكل مى سازد، به نحوى كه نیاز بود كاربران اینترنت از طریق كشوها و پرونده هاى سیستم هاى عامل، كار جست وجو را دنبال كنند. پروتكل URL محل منابع (پرونده ها، مستندات یا حتى بخشى از یك سند) را در گستره وب تعیین كرده و به آن دسترسى پیدا مى كند. مرورگرهاى وب با استفاده از URL در HTTP تقاضاهایى را به رایانه هاى سرویس دهنده شبكه هاى دوردست ارسال مى كنند. آنها تقاضاى اطلاعات را دقیقاً با شبكه اى كه منابع در آن وجود دارد ارسال مى نمایند. اطلاعات منتقل شده از مراكز شبكه ها به مرورگرهاى وب وارد شده و به همان شیوه اى كه در شبكه مبدا وجود دارند، نمایش داده مى شوند. اجزاى مختلف صفحات وب براى كارهاى مختلف با استفاده از HTM2 ساخته مى شوند. مهمترین كار این قطعات، ارتباط متن یا تصویر با سایر بخش هاى همان صفحه، صفحات دیگر یا منابع دیگر است. این ارتباط ممكن است با منابع روى شبكه هاى دیگر متصل به اینترنت باشد.

تمام اطلاعاتى كه كاربران اینترنت جست وجو مى كنند در فرمت HTML نیست، بلكه بانك هاى اطلاعاتى بزرگ، از دیگر منابع مهمى هستند كه در اینترنت قابل دسترس هستند. خصوصاً زمانى بهتر عمل مى شود كه این منابع با فرمت اصلى باشند. CGI مكانیزمى براى نمایش و كار با اطلاعاتى است كه با فرمت هاى غیر از وب هستند. با این شیوه، منابع مهم با فرمت بانك هاى اطلاعاتى را از طریق وب مى توان در اختیار دیگران قرار داد. البته جمع آورى اطلاعات از این نوع منابع با هدف مبادلات تجارى از طریق وب كاملاً حساس و فنى است. تنها طراحى فرم ها براى جمع آورى اطلاعات از طریق وب كافى نیست.

بلكه مكانیسم هاى خارج از رایانه سرویس دهنده شبكه (Server) نیاز است تا آن اطلاعات را پردازش كند. CGI یك ارتباط بین Webserver و بقیه فرآیند تجارى برقرار مى كند. در پایان، پروتكل هاى حفاظت و ایمنى مناسب در وب شامل SSL و S-HTTP است. لازم به توضیح است كه این پروتكل ها، ایمنى و حفاظت لازم را روى پروتكل هاى موجود بین مرورگرهاى وب و رایانه هاى سرویس دهنده وب كه آنها را پشتیبانى مى كنند ایجاد مى كنند.

وب و اما های پیش رو

با توجه به سادگى كار و ظاهر كاملاً گرافیكى، وب محیطى بسیار مناسب براى تجارت است. مهمترین مانع تجارى كردن اینترنت، حمایت سازمان هاى دولتى براى اهداف فقط تحقیقاتى تا سال ۱۹۹۰ بود. پس از آن كمك هاى مالى دولت قطع شد و دیگر تجدید نشد. موانع دیگر از قبیل صنعت نفوذ بازار و نبود مكانیسم هاى لازم براى ایمنى و حفاظت به سرعت كمرنگ شدند و مشتریان و بازرگانان به اینترنت هجوم آوردند و صاحبان تكنولوژى و علوم رایانه و ارتباطات تمام تلاش خود را در رفع مشكلات حفاظت و ایمنى در اینترنت صرف كردند. مشترى به سادگى وارد سایت وب متعلق به شركت ها مى شود و اطلاعات آن شركت و محصولات آن را مطالعه مى كند. اگر فروشنده موفقى باشد با نفوذ در تصمیم گیرى مشترى و جلب اعتماد وى، یك سفارش كالا مى سازد. به این ترتیب، مشترى فرم سفارش خرید را تكمیل مى كند. شیوه اى كه فروشنده اطلاعات را عرضه مى كند، چه در شبكه و چه در خارج از شبكه، سطح اعتماد مشترى را تعیین مى كند. محتویات صفحه وب، شامل محصولات و توضیحات و قیمت و نحوه توزیع، مشترى را در تصمیم گیرى كمك مى كند.

بقیه كارها بر عهده وب است. اما ممكن است به سازوكارهاى دیگرى هم نیاز باشد. براى مثال، خرید كالایى الكترونیكى مانند مقاله علمى، تماماً مى تواند با وب انجام گیرد. خریدار مقاله موردنظر را انتخاب و شماره كارت اعتبارى خود را وارد مى كند و خدمات رسان وب آن را به رایانه شخص تقاضادهنده منتقل مى كند. براى تجارت در سطح وب به نكاتى بیش از ایمنى انتقال نیاز است. به مكانیسم هاى پردازش كامل فروش نیاز است. این مكانیسم ها شامل جمع آورى اطلاعات فروش از طریق وب، انتقال اطلاعات به سیستم هاى مناسب در سازمان فروشنده یا خارج از سازمان (به شركت هایى كه خدمات تایید كارت اعتبارى را برعهده دارند) هستند.در سند مقدمه CERN یك ارتباط فرامتنى وجود دارد كه شما را به منابع دسته بندى شده از روى نوع برنامه كاربردى (یعنى www, WAIS, FTP, gopher) هدایت مى كند با پرش به این سیاهه، برنامه مرورگر، سندى را به میان مى آورد كه دروازه اى به سوى برنامه هاى دیگر اینترنت است. از این صفحه وب مى توانید به برنامه ها یا منابع اطلاعاتى متعددى بروید برخى از این خدمات (telnet, gopher, ftp, archie) هستند علاوه بر این، نگارش فوق متنى سیاهه خدمات اینترنت را نیز خواهید یافت كه ارتباط شما را به منابع متعددى هدایت مى كند.

وب جهانى چگونه كار مى كند

براى این كه دریابید وب چگونه كار مى كند ابتدا باید آن را از اینترنت بزرگ متمایز كنید. اینترنت شامل سخت افزار، مانند سیم ها، كابل ها، و همچنین انواع مختلفى از پروتكل ها و نرم افزارهاست. اینترنت به عنوان ساختار پشتیبانى كننده وب، و همچنین Telnet, FTP و Usenet عمل مى كند.

خصوصیت فراپیوند Hyperlink  وب

خصوصیت فراپیوند (Hyperlink)، وب را از سایر بخش هاى اینترنت متمایز مى كند. فراپیوندها، كه در اسناد HTML قرار دارند، به كاربران امكان مى دهند كه به فوریت و به سادگى به متن، گرافیك، و داده هاى دیگر روى وب دسترسى پیدا كنند. كافى است روى یك فراپیوند ضربه اى بزنید، برنامه مرورگر شما اطلاعات مربوط به آن را كه در یك خدمت دهنده وب مستقر در یكى از گوشه هاى جهان است بازیابى مى كند. در زیر مراحل سرزدن به یك پایگاه وب شرح داده شده است.

وقتی یک آدرس اینترنتی وب را در مرورگر تایپ می کنید چه رخ می دهد

1-   یك URL نشانى وب  در میدان نشانى برنامه مرورگر خود تایپ مى كنید و كلید Enter در صفحه كلید را مى زنید، برنامه مرورگر به ISP محلى (Local ISP) شما مى رود و از طریق شبكه ارتباطى، یك ارتباط با یك خدمت دهنده Domain Name System) DNS) برقرار مى كند

2-       خدمت دهنده DNS نشانى وب را به «نشانى IP» عددى ترجمه مى كند و آن اطلاعات را به برنامه مرورگر تحویل مى دهد.

3-       برنامه مرورگر «نشانى IP» درست را مى یابد و با خدمات دهنده پایگاه وب آن نشانى ارتباط برقرار مى كند

4-    حال كه برنامه مرورگر «نشانى IP» درست را دارد به ISP بازمى گردد و از طریق آن و مسیریاب ها و فراهم كننده هاى دیگر مقصد نهایى را مى یابد.

5-      وقتى اتصال با خدمت دهنده وب مقصد برقرار شد برنامه مرورگر شما یك فرمان GET براى دریافت اطلاعات موردنظر ارسال مى كند.

6-   خدمات دهنده وب، اطلاعات درخواستى را پیدا مى كند و به صورت یك صفحه وب با (اطلاعات درخواستى دیگر) به طرف شما مى فرستد.

اگر خدمات دهنده هاى ریشه به نشانى IP پاسخ بدهد، برنامه مرورگر مى تواند آن خدمات دهنده خاص را پیدا كند. اگر یك نشانى IP حاوى بیش از یك نوع خدمات دهنده باشد برنامه مرورگر شما از خدمات دهنده اصلى اینترنت یا شبكه آن شركت رهنمودهایى براى كامپیوتر میزبان وب مى پرسد كه معمولاً كامپیوترى است كه نرم افزار خدمات دهنده وب را اجرا مى كند. در اغلب اوقات، برنامه مرورگر شما مجبور است این مسیر پیچیده را براى هر یك از صفحات وب طى كند. اما در شبكه ها، مدیر شبكه مى تواند یك خدمات دهنده شبكه را طورى برپا كند كه اگر كسى به صفحه اى سرزد بعدها بتواند آن را از حافظه تحویل بگیرد.

مسیر خدمات وب

با آن كه بسیارى از پایگاه هاى وب براى شما امكان دسترسى به یك خدمات دهنده وب را فراهم مى سازد، ترافیك شدید روى وب مى تواند در مواردى جلوى این امكان را بگیرد. به عنوان مثال خدمات دهنده وبى كه یك پایگاه بزرگ و پرطرفدار را پشتیبانى مى كند تحت صدها یا حتى هزاران درخواستى كه به یك باره مى رسند به سادگى مى تواند ضربه بخورد. بعضى از مدیران پایگاه براى كاستن از بار اضافى بر روى خدمات دهنده و كنترل جریان ترافیك وب از پراكسى هاى (Proxy) وب و پایگاه هاى آینه اى (Mirrorsite) بهره مى گیرند.

الف - پراكسى وب

پراكسى را دروازه یا gateway نیز مى نامند. پراكسى ها «پلیس هاى راهنمایى» وب هستند و مى توانند كمى از باریك خدمات دهنده پركار را بردارند. خدمات دهنده وب اصلى یك شركت مسیر درخواست ها را به یك خدمات دهنده پراكسى وب HTTP سوق مى دهد، كه از آنجا درخواست ها به خدمات دهنده وب واقعى ارسال مى شود.

ب - پایگاه هاى آینه اى

این روش نیز مى تواند از ترافیك وب بر روى یك خدمات دهنده بكاهد. این نسخه هاى دقیق پایگاه وب اصلى بر روى خدمات دهنده هاى وب دیگر در مكان هاى مختلف قرار دارد. كاربران فقط روى یك فراپیوند بر روى یك صفحه وب تقه مى زنند تا به پایگاه آینه دسترسى پیدا كنند. پایگاه هاى آینه، كه براى كاستن از تعداد درخواست هاى برنامه هاى مرورگر كه به مسیریاب (Router یا یك وسیله سخت افزارى كه یك ساختمان را به اینترنت با شبكه هاى دیگر وصل مى كند) یك شركت مى رسد طراحى مى شوند مى تواند حتى با پراكسى ها نیز به كار بروند.

با این حال، هدایت به یك پایگاه آینه موثرترین روش براى كاستن از ترافیك سنگین وب نیست. در مقابل، بسیارى از پایگاه هاى بزرگ مانند یاهو، اكسایت، و میكروسافت از سیستم هاى تحویل ظرفیت بهره مى گیرند كه وقتى كاربران را به پایگاه آینه هدایت مى كنند كه پایگاه وب اصلى بسیار مشغول باشد. علت این كه گاهى مى بینید كه نشانى وبى كه در میدان نشانى برنامه مرورگر تایپ كرده اید فرق كرده است همین است. این تغییر نشانى دلالت بر این دارد كه شبكه مسیر را به یك پایگاه دیگر هدایت كرده است. این روش را «تعادل سازى بار» (Load Balancing) مى نامند. به عنوان مثال، مدیران پایگاه وب ممكن است كاربران را به طرف چندین خدمات دهنده وب كه در نقاط مختلف جهان پراكنده اند هدایت كنند تا از بار ترافیكى روى كل یك شبكه بكاهند.

پروتكل هاى اصلى

چه پایگاه ها از پراكسى بهره بگیرند چه از پایگاه آینه اى، HTTP، كه بالاى IP به اجرا درمى آید، ترافیك ورودى و خروجى خدمات دهنده هاى وب را هدایت مى كند. با این حال، پروتكل هاى دیگرى نیز بر روى وب كار مى كنند تا به كاربران امكان بدهند كه از ویدیوى جریانى (Streaming) صدا، و سایر فایل هاى غیر HTTP بر روى وب استفاده كنند. وب روى IP اداره مى شود. IP پروتكلى است كه اینترنت را اداره مى كند. با وجود این، وب امروزى شامل ویدیوى جریانى، صدا، و سایر اطلاعات چند رسانه اى نیز هست.

ارکان تشکیل دهنده یک وب

بنابراین، چندرسانه اى و سایر انواع داده ها باید با پروتكل HTTP سازگار باشند. صدا، ویدیو و سایر داده هاى غیر HTTP معمولاً روى خدمات دهنده اى قرار مى گیرند كه از فایل صفحه وب جداست، هرچند لازم نیست كه حتماً خدمات دهنده وب باشند. براى رسیدن به این فایل هاى چندرسانه اى در شبكه، خدمات دهنده حاوى این داده ها باید بتوانند با یك خدمات دهنده وب صحبت كند. وقتى روى یك رابط HTML به یك ویدیو تقه مى زنید، برنامه مرورگر وب شما با خدمات دهنده حاوى آن ویدیو به جاى HTTP با استفاده از یك پروتكل ویژه چندرسانه اى ارتباط برقرار مى كند. سپس برنامه مرورگر و خدمات دهنده با یكدیگر «همكارى» مى كنند تا ویدیوى جریانى را بفرستند و پخش كنند. پروتكل هاى متعددى با محتویات وب غیرمتنى كار مى كنند تا چندرسانه اى پخش شود. به عنوان مثال، وقتى آخرین نسخه ویندوز یا Internet Explorer را از وب دریافت مى كنید، برنامه مرورگر شما از پروتكل HTTP استفاده نمى كند بلكه داده ها را با FTP انتقال مى دهد. FTP در انتقال فایل بسیار كارآمدتر از HTTP است، چون FTP مخصوصاً براى انتقال داده ها در اینترنت طراحى شده است. هرچند دریافت یك برنامه مرورگر از وب طول مى كشد اما اگر از طریق پروتكل HTTP انجام بگیرد مدت دریافت بسیار طولانى تر مى شود.HTTP این امكان را دارد كه با فایل هاى HTP و پروتكل هاى چندرسانه اى كار كند و همچنین از افزودنى هاى (plug-in) مختلفى مانند Macromedia Flash Player و Acrobat Reader Adobe بهره بگیرد. HTTP طورى طراحى شده است كه وقتى با انواع مختلفى از داده ها در داخل كد HTTP براى صفحه وب برخورد كند آن فایل را به برنامه دیگرى تحویل مى دهد كه مى داند با آن چه كار كند.

بهترین راه براى نحوه كار این پروتكل ها آن است كه لایه هایى را روى لایه هاى دیگر تصور كنید. در هر جلسه اینترنت خود ممكن است روى پنج یا حتى شش لایه از پروتكل ها كار كنید. بسیارى از این پروتكل هاى غیر HTTP اصلاً براى استفاده بر روى وب طراحى شده اند. از همین روى، آنها را پروتكل هاى وب مى نامیم، اما آنها در واقع ربطى به HTTP ندارند. آنها از پروتكل هاى مستقل تكامل یافته اند تا چندرسانه اى را براى صفحات وب فراهم كنند.

منبع : روزنامه شرق

نویسنده : علی آقازمانی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: فن آوری اطلاعات ایران ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات