وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل مضرر است؟
یکشنبه دوازدهم شهریور 1385 ساعت 02:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مدیر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - م . تقوایی زحمتكش | ( نظرات )

تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل  مضرر است؟

آیا تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه مضرر است؟ ؛ این سوالی است که شاید بسیاری از شهروندان از خود می پرسند.

آنتن‌های BTS تلفن همراه یا همان موبایل به آنتن هایی گفته می شود که در اکثر نقاط شهری شاهد نصب آن هستیم و به بیان ساده وظیفه آنتن دهی تلفن همراه های هر منتطقه را بر عهده دارند ؛ به منظور پوشش خطوط تلفن همراه در ایران ؛ در کل مجموعه شهری به سلولها  و مناطقی تقسیم می شوند که با یک آنتن مرکزی موسوم به آنتن‌های BTS امکان ایجاد ارتباط با مراکز مخابراتی سیار و در نتیجه به شبکه موبایل کشور فراهم می شود.

اما آیا تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه مضرر است سوالی است که در گفتاری از زبان کارشناسان و متخصصین امر بدان خواهیم پرداخت ؛ قضاوت موضوع را به خودتان می سپاریم البته بسیار ساده است

تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل  مضرر است؟

آیا تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه مضرر است سوالی استتشعشعات ساطع شده از آنتن‌های مرکزی تلفن‌همراه – آنتن BTS موبایل  مضرر است؟ که در گفتاری از زبان کارشناسان و متخصصین امر بدان خواهیم پرداخت ؛ قضاوت موضوع را به خودتان می سپاریم البته بسیار ساده است

آنتن‌های BTS تلفن همراه

آنتن‌های BTS تلفن همراه یا همان موبایل به آنتن هایی گفته می شود که در اکثر نقاط شهری شاهد نصب آن هستیم و به بیان ساده وظیفه آنتن دهی تلفن همراه های هر منتطقه را بر عهده دارند ؛ به منظور پوشش خطوط تلفن همراه در ایران ؛ در کل مجموعه شهری به سلولها  و مناطقی تقسیم می شوند که با یک آنتن مرکزی موسوم به آنتن‌های BTS امکان ایجاد ارتباط با مراکز مخابراتی سیار و در نتیجه به شبکه موبایل کشور فراهم می شود این آنتن ها به دلیل مبادله امواج رادیویی و الکترومغناطیسی تولید آلودگی

ضرری متوجه افراد نیست

مدیرکل طرح و مهندسی شرکت ارتباطات سیار گفت: فاصله‌ی قرار گرفتن بخش فرستنده و گیرنده‌ی آنتن‌های BTS تلفن همراه که امواج از آن‌ها خارج می‌شود تا زمین، بگونه‌ای است که ضرری متوجه افراد نیست.

ضرر بستگی دارد

مهندس ”محمد حسین فلاح اصغری” در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ارتباطات خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد تاثیر امواج آنتن‌های BTS تلفن‌همراه بر بدن افراد با بیان این که تمام امواج الکترومغناطیسی فی‌الذات مضر نیستند، گفت: بحث مضر بودن امواج برای آسیب‌رسانی به بدن انسان به قدرت فرستنده، شدت تشعشع و زمانی که فرد در برابر آن قرار می‌گیرد، بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: محاسبات و اندازه‌گیری‌های صورت گرفته در مورد مضر بودن امواج BTSهای تلفن همراه نشان می‌دهد، فاصله‌ی قرار گرفتن بخشی از آنتن که امواج از آن خارج می‌شود، تا سطح زمین و محل رفت و آمد افراد بگونه‌ای است که ضرری متوجه مردم نیست.

وی، ادامه داد: تا امروز در سایر کشورها نیز که زودتر از ما نسبت به نصب همین نوع تجهیزات با شرایط فعلی اقدام کردند، گزارش مستندی مبنی بر مضر بودن تشعشعات مذکور ارائه نشده است و اخیرا گزارشی از شبیه‌سازی برای دریافت تاثیرات امواج در آزمایشگاهی خارج از کشور دریافت شده که نشان می‌دهد امواج در باند فرکانسی و شدت تشعشعات موجود به انسان صدمه نمی‌رساند.

وی خاطرنشان کرد: آنتن‌ها بگونه‌ای نصب شده که شدت امواج الکترومغناطیس ساطع شده از آن‌ها در سطح زمین، بسیار پایین‌تر از حد مجاز است و هیچ‌گونه ضرری ندارد.

مطالعات انجام شده در خصوص تشعشعات ساطع شده از آنتن‌های BTS تلفن‌همراه

وی یادآور شد: سازمان انرژی اتمی در سایت پارک پردیسان، مطالعاتی بر روی امواج در ارتفاع 1/5 متری برابر با قد متوسط یک انسان انجام داده که نشان می‌دهند امواج منتشره بسیار ضعیف هستند، همچنین امواج ارتفاع 3 متری با فاصله‌ی افقی 4 متر از آنتن، شدتی برابر نیم وات در متر مربع داشتند که تقریبا یک صدم حد میدان مجاز استانداردهای بین‌المللی است.

وی در توضیح مطلب افزود: شدت حد مجاز، حدی است که اگر توان از آن بیشتر شود، که احتمال ضرررسانی امواج الکترومغناطیسی پیش‌بینی شود.

وی یادآور شد: بر اساس گزارش سازمان انرژی اتمی، شدت پرتوها در شرایط فعلی آنتن‌های BTS نصب شده در منازل مسکونی مجاور آن‌ها بسیار کمتر از حد مجاز بر اساس استانداردهای موجود و بلامانع است.

وی افزود: همچنین وزارت بهداشت هم با استناد به گزارشات سازمان جهانی بهداشت عنوان کرده که قرار گرفتن ایستگاه‌های BTS خطری برای مردم ندارد به شرط آن که خروجی از BTSها از شرایط موجود استاندارد، تجاوز نکرده و فاصله‌ی ایمنی 3 تا 5 متری اطراف آن‌ها رعایت شوند.

استاد مخابرات دانشگاه علم و صنعت نیز معتقد است: چنانچه فرد به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل BTS تلفن‌همراه قرار داشته باشد، بر روی انسان تاثیر منفی می‌گذارد.

هنوز جواب قطعی وجود ندارد

دکتر ”ابوالحسنی” در گفت‌گو با خبرنگار سرویس ارتباطات ایسنا، گفت: هنوز جواب قطعی برای تاثیرات تشعشعات آنتن‌های BTS بر روی انسان وجود نداشته و دقیقا کسی نتوانسته ثابت کند، این تشعشعات برای انسان مشکل‌زا و یا غیر مشکل‌زا هستند. البته نظر شخصی بنده این است که تاثیر BTSها به قدرت آن‌ها و میزان فاصله فرد با آن‌ بستگی دارد.

وی، در توضیح این مطلب گفت: زمانی که افراد با BTSها فاصله‌ی زیادی دارند، میزان تشعشع اثر کمی خواهد داشت، اما چنانچه فرد به طور دایم در مقابل تشعشعات یک دکل قرار داشته باشد، بر روی انسان تاثیرگذار خواهد بود.

تششعات توان پایین مشکلی برای انسان ایجاد نمی‌کند

معاون آموزش دانشکده‌ی مخابرات نیز گفت: میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن‌های BTS تلفن‌همراه با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.

دکتر “سید علی علویان“ در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ارتباطات ایسنا، اظهار داشت: آنتن‌های BTS مورد استفاده در شبکه‌ی تلفن‌همراه، کم قدرت و در مقایسه با فرستنده‌های مخابراتی مانند رادار و یا سیستم‌های پر قدرت، از توان پایین‌تری‌ برخودار هستند.

وی، ادامه داد: توان BTSها به طور طبیعی در حد 20 یا 30 وات است که در ارتفاعات پایین‌تر قدرت آن‌ها به جهت نیاز به پوشش کمتر، کاهش می‌یابد.

علویان، افزود: بیشتر تشعشعات، موازی با سطح زمین و به گونه‌ای قرار می‌گیرند که ما در مقابل حداکثر قدرت آن‌ها قرار نمی‌گیریم و در نتیجه تشعشعات مذکور با توان پایین مشکلی برای انسان ایجاد نمی‌کند، مگر زمانی که فرستنده‌های BTS مستقیما بر روی پنجره قرار داشته باشند.

عضو هیات علمی دانشکده‌ی مخابرات خاطرنشان کرد: اگر فرد زمان زیاد و در فاصله‌ی کمتر از 10 متر از آنتن‌های روی دکل BTS و در برابر امواج واقع شود در دراز مدت ممکن است تاثیرات و عوارضی بر روی مولکول‌ها و یا گرم شدن بدن انسان ایجاد نماید.

تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته‌است

عضو هیات علمی دانشگاه MSU کنتاکی آمریکا گفت: میزان تاثیر امواج الکترومغناطیسی آنتن BTS تلفن‌همراه با توجه به شدت و مدت زمان قرار گرفتن فرد در برابر آن بیشتر می‌شود.

دکتر « یارعلی» در مورد تاثیر تشعشعات آنتن‌های BTS تلفن همراه به خبرنگار ایسنا، گفت: تشعشعات الکترومغناطیسی همیشه بر سلامت انسان تاثیر داشته‌است، در همین ارتباط تحقیقاتی در جامعه‌ی آمریکا، بر روی تاثیر امواج الکترومغناطیسی تلفن‌همراه بر روی مغز انسان صورت گرفت که نشان می دهد میزان تاثیرگذاری با توجه به شدت بیشتر فرکانس و زمان زیاد قرار گرفتن فرد در برابر امواج بیشتر می‌شود.

وی، خاطر نشان کرد: هر چقدر به امواجی که از آنتن‌های BTS تلفن همراه ساطع می‌شود، فرضا آنتن‌هایی که پشت بام و یا حیاط منزل واقع شدند و افراد دایما در مقابل آن قرار می‌گیرند، نزدیک‌تر باشیم، خطرناکتر خواهد بود.

وی یاد آور شد: به همین خاطر یافتن مکان‌ مناسب برای نصب آنتن‌های BTS تلفن همراه از مشکلات اصلی است که سرویس پروایدرهای آمریکا با آن مواجه هستند.

وی تصریح کرد: قوی‌ترین امواج زمانی به بدن می‌رسد که فرد زیر آنتن‌های BTS قرار داشته باشد، اما هر چه از فاصله‌ی 5 کیلومتری آنتن‌ها دورتر شویم، امواج قدرت خود را از دست خواهد داد.

تششعات خطرناک است

مدیر سامانه‌های فضایی صنایع مخابرات ایران گفت: قرار گرفتن در معرض تشعشع فرکانس، با سطوح بالا می‌تواند به جهت گرم شدن بافت بیولوژیک بدن خطر ناک باشد.

دکتر «محمد سلیمانی» استاد دانشکده‌ی برق دانشگاه علم‌وصنعت نیز در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس ارتباطات ایسنا، در مورد تاثیر تشعشعات آنتن‌های BTS تلفن‌همراه بر بدن انسان، گفت: سال‌ها است این مساله مشخص شده که قرار گرفتن در معرض تشعشعات فرکانس‌های رادیویی بالا به این خاطر که انرژی فرکانس رادیویی می‌تواند بافت بیولوژیکی را به سرعت گرم کند، خطرناک است.

مدیر سامانه‌های فضایی صنایع مخابرات ایران، در توضیح این مساله افزود: بافت بدن انسان،‌ هنگام قرار گرفتن در معرض تشعشع به دلیل عدم توانایی بدن برای مقابله با پراکنده کردن گرمای اضافی آسیب می‌بیند.

وی، با بیان اینکه انرژی فرکانس رادیویی با توان یک تا 10 میلی وات بر سانتیمتر و بالاتر می‌تواند گرمایی قابل اندازه‌گیری اما نه در حدی که الزاما به بافت بیولوژیک بدن صدمه برساند، ایجاد کند، افزود: مطالعات نشان می‌دهد، سطوح انرژی فرکانس رادیویی محیطی مانند تشعشعات BTS که مردم به طور روزانه با آن رو به رو هستند، بسیار کمتر از سطوح انرژی لازم برای افزایش دمای بدن است.

وی، افزود: چند سال پیش مقالاتی علمی به خصوص در خارج از کشور منتشر شد که از مشاهدات تاثیرات بیولوژیکی سطح پایین امواج حکایت می‌کرد، با این وجود در بسیاری از موارد، تحقیقات بعدی قادر به تکرار کردن این تاثیرات نبودند، لذا هیچ تصمیم قاطعی در مورد این که این تاثیرات ممکن است باعث ایجاد خطر سلامتی برای انسان شود وجود نداشته است.

»» راهنما : آیا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم

مقالات مرتبط در وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

مقالات مرتبط : آسیبهای جسمی  و توصیه پزشکی در کار با کامپیوتر

»» راهنما : آیا گوشی موبایل یا تلفن همراه واقعا مضر است ؟ جواب مثبت می دهیم
»» راهنمایی : والدین و توجه به رده سنی کودکان نوجوانات برای کاربری اینترنت و کامپیوتر
»» آشنایی درمان با عارضه خشکی و بیماری چشم درکار با کامپیوتر واینترنت ، بیماری CVS
»» در گرد و خاك نشسته بر روی كامپیوترها و دیگر لوازم الكترونیكی مضر هستند
»» ده توصیه مهم: جلوگیری از آسیب های چشمی در کار با مانیتور (صفحه نمایشگر کامپیوتر)

»» آیا هدفون سلامتی حلق و گوش کاربران را به خطر می اندازد!

»» انواع صفحه کلید کامپیوتر( کیبورد) و نکات خواندنی در مورد صفحه کلیدها

»» با نکاتی در مورد چگونگی خرید یک کامپیوتر (رایانه ) و موارد نگهداری آن بیشتر آشنا شویم

»» آشنایی با استرسهای‌ دیجیتالی بر اثر كاركردن‌ با رایانه‌ علل‌ استرسها و راه مقابله با آن

»» موارد رایج استفاده از اس ام اس SMS  در جهان و روشهایی بهینه سازی استفاده از SMS

»»- آسیبهای جسمی کار با کامپیوتر و طریقه پیشگیری: ارگونومی كامپیوتر ؛ فن آوری  تطبیق ابزارها کامپیوتر و انسان _قسمت اول) 

»» - آسیبهای جسمی کار با کامپیوتر و طریقه پیشگیری ؛ رعایت نکات عمومی در هنگام کار با کامپیوتر( قسمت دوم)

»» - آسیبهای جسمی کار با کامپیوتر و طریقه پیشگیری ؛ درد پشت و گردن در هنگام کار با کامپیوتر و راههای پیشگیری از آن ( قسمت سوم)( همراه با تصویر آموزشی)

»» بهداشت حرفه ای در کار با رایانه ؛راه های پیشگیری از عوارض و بیماری های ناشی از کار با کامپیوتر

»» بهداشت حرفه ای در کار با رایانه ؛ مشکلات و عوارض ناشی از کار با کامپیوتر در یک نگاه
»» رعایت معیارهای ارگونومی کار با رایانه : می توان بدون آسیب جسمی از کامپیوتر بهره برد

مواظب باشید!!!  نگاهی به  مواد شیمیایی و سمی متصاعد از کامپیوتر و تجهیزات جانبی آن

مقالات مرتبط : آسیبهای روانی کاربری اینترنت ، نگاهی جامع به اعتیاد اینترنتی

»» راهنما والدین نوجوان از 8 سال تا 18 سالگی برای برای حفاظت از خطرات اینترنتی( قسم دوم)

»» راهنما والدین کودک از تولد! تا 8 سالگی برای برای حفاظت از خطرات اینترنتی( قسم اول)

»»راهنمایی :  والدین و توجه به  رده سنی کودکان نوجوانات برای کاربری  اینترنت و کام

»» تصور کنید اعتیاد به اینترنت هم جرم محسوب شود!!!! یک طنز در مورد اعتیاد اینترنتی

»»  راهنمایی :  والدین و توجه به  رده سنی کودکان نوجوانات برای کاربری  اینترنت و کامپیوتر

»» آشنایی با استرسهای‌ دیجیتالی بر اثر كاركردن‌ با رایانه‌ علل‌ استرسها و راه مقابله با آن

»» اختلال های روانی كاربرد نادرست اینترنت ، شایع ترین اختلال روانی در اینترنت 

»» بازنگری آسیبهای روانی اینترنت بر روی کاربران با زبان ساده  

»» عادت به کاربری اینترنت یا اعتیاد اینترنتی جوانان و کار با اینترنت ( قسمت دوم )

»» تصور کنید اعتیاد به اینترنت هم جرم محسوب شود!!!! یک طنز در مورد اعتیاد اینترنتی

»» نگاه معکوس :تاثیر سازنده اینترنت بر اخلاق کاربران

دیگر مقاله ها  در  وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد

 »» اعتیاد به اینترنت ی


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات