وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
وبلاگ و وب سایت :تجریه و تحلیل آمار وبلاگهای ایرانی و خصوصیات یک وبلاگ فعال(2)
پنجشنبه بیست و سوم شهریور 1385 ساعت 06:09 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

وبلاگ و وب سایت  :تجریه و تحلیل آمار وبلاگهای ایرانی و خصوصیات یک وبلاگ فعال(2)

در آخرین آمار منتشر شده بلاگ هرالد، كشور ایران با حدودی 700 هزار وبلاگ ؛  نهمین دارنده وبلاگ در جهان به ترتیب بعد از كشورهاى آمریكا، كره، چین، ژاپن، فرانسه، لهستان و كانادا است که  مكان نهم جهان قرار دارد

پرشین بلاگ با میزبانى بیش از ۵۲۵ هزار وبلاگ در مكان سیزدهمین سرویس دهنده وبلاگ دنیا و اولین در ایران قرار دارد. بى جهت نیست كه این سرویس دهنده وبلاگ فارسى را به نوعى پدر وبلاگ نگاران ایرانى معرفى مى كنند. از این ۷۰۰ هزار وبلاگ كه البته همه این وبلاگ ها فعال نیستند و تعداد آنهایى كه هر چند روز یك بار آپ دیت مى شوند در حدود ۴۰۰ هزار عدد است ۵۲۰ هزار مربوط به پرشین بلاگ، ۵۵ هزار مربوط به بلاگفا، ۲۰ هزار عدد میهن بلاگ، ۷ هزار مربوط به پارسى بلاگ و بقیه متفرقه است.  سئوال این است كه یك تعریف مناسب از وبلاگى فعال چیست؟ یك وبلاگ باید داراى چه خصوصیاتى باشد تا فعال شناخته شود؟

|-| وبلاگ و وب سایت:  نحوه انتخاب یك طرح مناسب و روش کار حرفه ای یک وبلاگ یا سایت (5)

|-|وبلاگ و وب سایت: هفت  اصل طلایی  برای طراحی و مدیریت  وبلاگ / وب سایت  موفق (4)

|-|وبلاگ و وب سایت:  توصیه برای افزایش کارآئی وب سایت/ وبلاگها , آنچه مدیران باید بدانند (3)

|-| وبلاگ و وب سایت  :تجریه و تحلیل آمار وبلاگهای ایرانی و خصوصیات یک وبلاگ فعال(2)

|-| وبلاگ و وب سایت  :بررسی اجمالی معیارهای ارزیابی یک وبلاگ/ وب سایت(1)

وبلاگ و وب سایت  :تجریه و تحلیل آمار وبلاگهای ایرانی و خصوصیات یک وبلاگ فعال(2)

چندى پیش و در پى فرا رسیدن چهارمین سالگرد تولد وبلاگ هاى فارسى در وبلاگ و وب سایت  :تجریه و تحلیل آمار وبلاگهای ایرانی و خصوصیات یک وبلاگ فعال(2)دنیاى اینترنت، آمار و ارقامى مبنى بر تعداد وبلاگ هاى فارسى منتشر شد. آمار و ارقامى كه شاید درستى و صحت و سقم آن بر كسى كاملاً آشكار نباشد. بسیارى از وبلاگ نگاران ایرانى نیز همواره در پى یافتن پاسخ این سئوال هستند كه تعداد وبلاگ هاى فارسى زبان چه تعداد است؟ پیداست كه هرگز نمى توان به طور دقیق تعداد وبلاگ هاى موجود در یك كشور را محاسبه كرد اما با آمارگیرى از موتورهاى جست وجو و تركیب این آمار با اطلاعات دیتابیس هاى سرویس دهندگان وبلاگ مى توان به ارقامى نسبتاً دقیق دست یافت.

آخرین آمار از تعداد وبلاگهای ایران

 در آخرین آمار منتشر شده بلاگ هرالد، كشور ایران نهمین دارنده وبلاگ در جهان و دارنده به طور تخمینى هفتصدهزار وبلاگ است. ایران با داشتن این تعداد وبلاگ به ترتیب بعد از كشورهاى آمریكا، كره، چین، ژاپن، فرانسه، لهستان و كانادا در مكان نهم جهان قرار دارد  حدودی تعداد وبلاگهای ایرانی 700 هزار وبلاگ اعلام شده است

تعداد آمار برمبنای سرویس های وبلاگی

پرشین بلاگ با میزبانى بیش از ۵۲۵ هزار وبلاگ در مكان سیزدهمین سرویس دهنده وبلاگ دنیا و اولین در ایران قرار دارد. بى جهت نیست كه این سرویس دهنده وبلاگ فارسى را به نوعى پدر وبلاگ نگاران ایرانى معرفى مى كنند.

از این ۷۰۰ هزار وبلاگ كه البته همه این وبلاگ ها فعال نیستند و تعداد آنهایى كه هر چند روز یك بار آپ دیت مى شوند در حدود ۴۰۰ هزار عدد است ۵۲۰ هزار مربوط به پرشین بلاگ، ۵۵ هزار مربوط به بلاگفا، ۲۰ هزار عدد میهن بلاگ، ۷ هزار مربوط به پارسى بلاگ و بقیه متفرقه است.

تعریف مناسب از وبلاگى فعال

سئوال این است كه یك تعریف مناسب از وبلاگى فعال چیست؟ یك وبلاگ باید داراى چه خصوصیاتى باشد تا فعال شناخته شود؟

یک وبلاگ با هر روز به روز رسانی فعال است ؟

 برخى از وبلاگ  نگاران بر این باورند اگر وبلاگ را در فواصل زمانى كوتاه، مرتب به روز كنند، وبلاگ ایشان به عنوان یك وبلاگ فعال شناخته خواهد شد. به همین دلیل بدون بررسى دقیق روى مطالب، تنها در پى ارسال نوشته هاى جدید به هر طریقى هستند و قصد دارند یك شبه ره صدساله را طى كنند.

 این قبیل وبلاگ نگاران پس از مدتى اگر در نوشتن و تهیه مطلب با مشكل مواجه شوند دست به دامن مطالب دیگران مى شوند و حاضر هستند به هر قیمتى وبلاگشان را به روز و در خیال خودشان فعال نگه دارند. حال آنكه یك وبلاگ مى تواند به صورت هفتگى یا حتى با فواصل زمانى بیشتر از آن به روز شود اما با مطالبى استوار، محكم و مهمتر از همه خلق شده توسط خود نویسنده.

حرکت در حوزه و موضوع تخصصی

در یك وبلاگ فعال اصولاً بین مطالب وحدت رویه به چشم مى خورد. خط مشى نویسنده به خوبى مشخص است و نوشته ها اغلب داراى موضوعات مشخص و مرتبط به هم هستند. بعضاً دیده مى شود وبلاگ نگاران با ارسال مطالب گوناگون در موضوعات مختلف و بى ربط سعى در متنوع كردن آن دارند كه امرى بى فایده است. بهتر است وبلاگ نویس زیاد از این شاخه به شاخه دیگر نپرد و موضوعات مطالبش حول محور مشخصى نگاشته شده باشند.

وبلاگ با قالب زیبا ؛ کم حجم بدون کدهای خسته کننده

یك وبلاگ نویس حرفه اى كه قصد دارد وبلاگى فعال را منتشر كند باید قالبى منظم و كم حجم براى وبلاگش تهیه كرده و از به كار بردن تصاویر و كدهاى خسته كننده و سنگین جداً بپرهیزد. برخى وبلاگ نویسان به زیبایى وبلاگشان خیلى اهمیت مى دهند، این موضوع ماهیتاً بسیار خوب است اما باید دانست زیبایى فقط در تجمل بیش از حد خلاصه نمى شود و گاهى اوقات یك وبلاگ با ظاهرى آراسته و شیك اما كم حجم و ساده، خیلى بیشتر نظر مخاطبان را به خود جلب مى كند.

بخشهای فعال وبلاگهای فعال

از دیگر خصوصیات یك وبلاگ فعال بخش هاى جانبى آن هستند. اگر در یك وبلاگ تنها نوشته هاى نویسنده منتشر شود و هیچ گونه تنوع و ابزار جانبى وجود نداشته باشد، آن وبلاگ بسیار خسته كننده خواهد بود. از این رو، وبلاگ نویسان به راه اندازى قسمت هاى فرعى جدا از محتواى اصلى وبلاگ جهت متنوع كردن آن مى پردازند. بخش هایى مانند یك فتوبلاگ كه همانند یك آلبوم عكس عمل مى كند، لینكدونى، تماس و آشنایى با نویسنده، لینك دوستان، جملات و سخنان قصار و...

مرور زمان ؛ تکمیل کننده تجریبات گروه

از همه این مسائل كه بگذریم مهمترین فاكتور جهت تبدیل شدن یك وبلاگ معمولى به وبلاگى فعال مسئله مرور زمان است. هرچه زمان بیشتر بگذرد نویسنده داراى تجارب بیشترى مى شود و به تدریج خوانندگان او نیز افزایش پیدا مى كنند. یك وبلاگ تازه تاسیس را به هیچ وجه نمى توان وبلاگى فعال محسوب كرد. به علاوه با گذشت زمان، مطالب قبلى نیز به بایگانى وبلاگ منتقل مى شوند و زمانى كه خواننده با آرشیوى پربار و مرتب روبه و مى شود بیشتر پى به اصالت وبلاگ و حرفه اى بودن نویسنده آن مى برد. بدین ترتیب، این طور به نظر مى رسد كه تعداد وبلاگ هاى واقعاً فعال فارسى كه داراى ویژگى هاى بالا باشند قطعاً به رقم چهارصد هزار نمى رسد و باید دانست كه معیار هر كس در تشخیص فعال بودن یا نبودن یك وبلاگ چیست؟

برداشت آزاد

منبع : روزنامه شرق

به دلیل ارسال مقاله توسط یکی از بازدیدکنندگان بدون درج کامل مشخصات مقاله ؛ تنها توانستیم منبع مقاله به عنوان شرق پیدا کنیم .

 

 

 

 

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ -وبلاگ نویسی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic