وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
سرویس دهنده های وبلاگ ایرانی پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ کدام یک برنده اند؟
چهارشنبه شانزدهم آذر 1384 ساعت 06:12 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: مدیر وبلاگ فن آوری اطلاعات یزد - م . تقوایی زحمتكش | ( نظرات )

سرویس دهنده های وبلاگ ایرانی  پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ کدام یک برنده اند

 وبلاگ پدیده‌ای است كه در ایران با استقبال و توجه زیادی همراه بوده و اگرچه از تب اولیه آن كاسته شده اما به همان نسبت نیز نهادینه شده است. استقبال فراوان كاربران فارسی زبان توسعه دهندگان وب ایرانی را نیز به ایجاد سرویس‌های ساخت و مدیریت وبلاگ علاقه‌مند كرده است، امروزه در كنار وجود هزاران وبلاگ فارسی شاهد چندین سرویس دهنده خدمات وبلاگ ایرانی نیز هستیم  از میان سرویس دهنده وبلاگ ایرانی  پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ کدام یک برنده اند ، سوالی است که با نگاه به تاریخچه حضور این سرویس دهنده وبلاگهای ایرانی بدان می پردازیم

مقاله مرتبط: معرفی سیرویسهای رایگان وبلاگ( لاگهای باسرویس فارسی)

نگاهی به سرویس های وبلاگ

وبلاگ پدیده‌ای است كه در ایران با استقبال و توجه زیادی همراه بوده و اگرچه از پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ کدام یک برنده اندتب اولیه آن كاسته شده اما به همان نسبت نیز نهادینه شده است. استقبال فراوان كاربران فارسی زبان توسعه دهندگان وب ایرانی را نیز به ایجاد سرویس‌های ساخت و مدیریت وبلاگ علاقه‌مند كرده است، امروزه در كنار وجود هزاران وبلاگ فارسی شاهد چندین سرویس دهنده خدمات وبلاگ ایرانی نیز هستیم  از میان سرویس دهنده وبلاگ ایرانی  پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ کدام یک برنده اند ، سوالی است که با نگاه به تاریخچه حضور این سرویس دهنده وبلاگهای ایرانی بدان می پردازیم

مقاله مرتبط: معرفی سیرویسهای رایگان وبلاگ( لاگهای باسرویس فارسی)

آشنایی سرویس‌های دهنده ها وبلاگ فارسی

یی سرویس‌های دهنده ها وبلاگ در اصل سایتهایی هستند به صورت رایگان و یا با آبنومان( در ایران همگی رایگان است) امکان نشر الکترونیکی متن را به اعضا خود می دهند این سرویس دهنده با در  ارایه یک آدرس منحصر به فرد اینترنتی و یک نرم افزار مدیریت محتوا تحت وب( اجرا نرم افزار در اینتنرت) این امکان را فراهم می کنند یان سرویس دهنده وبلاگ ایرانی  پرشین بلاگ ، بلاگ اسکای، بلاگفا، میهن بلاگ از مشهورترین سرویسهای وبلاگ ایرانی است 

« برای دیدن این سرویس     "بلاگ اسکای  "   اینجا کلیک کنید»

« برای دیدن این سرویس     " میهن بلاگ   "   اینجا کلیک کنید»

«برای دیدن این سرویس     "پرشین بلاگ   "  اینجا کلیک کنید»

« برای دیدن این سرویس     " بلاگفا          "  اینجا کلیک کنید»

سرویس‌های وبلاگ فارسی سرآغاز رقابت

 برای اولین بار  رقابت در بین سایتها ایرانی مابین  سرویس‌های وبلاگ فارسی شكل گرفت و دلیل آنرا بایستی در تعداد زیاد علاقه‌مندان وبلاگ نویسی، توجه خاص مطبوعات و سایت‌های خبری به این سرویس‌ها و جاذبه بازدیدكنندگان زیاد و كسب درآمد از این طریق دانست و البته مدت زمان زیادی نیز لازم بود تا چنین رقابتی شكل بگیرد و شاید آنچه در یكسال گذشته اتفاق افتاده ، این رقابت را بسیار محسوس و پررنگ كرده است. شكل‌گیری چنین رقابت جدی در وب فارسی انگیزه‌ای شد تا نگاهی دقیق تر به شكل‌گیری آن، حریفان و حاضران در صحنه داشته باشیم.

درمیان بلاگها برنده چه کسی است؟

اما در پاسخ به سوال اینكه در نهایت چه كسی برنده این رقابت بوده است پاسخ، قطعا كاربران این سرویس‌ها و وبلاگ نویس‌ها هستند. رقابت سایت‌های سرویس دهنده وبلاگ باعث شده است كه كاربران این سرویس‌ها شاهد امكانات جدیدتر و افزایش كیفیت خدمات این سایت‌ها باشد و حتی سطح توقع و انتظار وبلاگ نویسان از سرویس‌های وبلاگ نیز بالاتر رفته است.

مقایسه نهایی وبلاگها

در مورد اینكه كدام سرویس نیز برنده این رقابت حداقل تا كنون بوده است قضاوت بسیار سخت است، سایت پرشین بلاگ با سابقه و شروع خوبی كه داشته با وبلاگ فارسی همراه شده است و توانسته به مرحله درآمدزایی نیز برسد. در حالی كه به نظر می‌رسد رقبای دیگر مثلا بلاگفا، میهن بلاگ و بلاگ اسكای نیز دیگر دست و پا بسته نیستند. به هر صورت رقابت در این عرصه با هر نتیجه‌ای تاكنون به نفع كاربران فارسی زبان و افزایش محتوای فارسی روی وب شده، موضوعی كه حداقل در سیاست‌های دولتی گسترش آی‌تی در كشور به چندان موفقیتی نرسیده است.

تاریخچه وبلاگ نویسی ایرانیآغاز راه  با سرویس وبلاگ پرشین بلاگ

شروع وبلاگ فارسی از سرویس خارجی بلاگر Blogger آغاز شد و حتی امروز نیز صدها وبلاگ خوب فارسی توسط این سرویس دهنده پشتیبانی می‌شوند. اما گام جدی در ایران با آغاز به كار سایت پرشین بلاگ PersianBlog برداشته شد.

بلاگر با وجود امكانات خوب مشكلاتی با زبان فارسی داشت و البته برای بسیاری نیز كار در محیط انگلیسی چندان آسان نبود

 پرشین بلاگ با ارائه یك محیط فارسی و ساده و همچنین سرو صدا و حاشیه‌هایی كه در زمان شروع فعالیت آن در سایت‌های خبری ایجاد شد به سرعت بین كاربران شناخته شد و با استقبال بسیاری نیز همراه بود به‌طوری كه رشد صعودی كاربران سایت خارج از تصور مدیران و امكانات اولیه این سایت بود، با این حال پرشین بلاگ با وجود مشكلات به راه خود ادامه داد و به یكی از سایت‌های شناخته شده و پربیننده ایرانی تبدیل شد. اما زمانی كه چنین پیشرفتی باعث غرور مدیران این سایت شده بود

حضور بلاگ اسکای نقطه عطف دیگر

 سرویس بلاگ اسكای (BlogSky) اعلام حضور كرد. برخی از مشكلات سرویس پرشین بلاگ و همچنین ویرایشگر قدرتمند بلاگ اسكای باعث شد كه كاربران زیادی از جمله كاربران پرشین بلاگ را نیز جذب كند و حتی بخش ویژه‌ای را جهت نظارت كاربران در مورد نكات منفی پرشین بلاگ و نكات قوت خود را در سایت قرار داد و بدین ترتیب اولین چالش سرویس‌های وبلاگ فارسی پدید آمد.

 بلاگ اسكای با استقبال خوبی همراه بود اما هك( دستبرد به سرویس دهنده سایت و اطلاعات آن )  ناگهانی سایت و سپس قطع خدمات سایت برای مدتی به بلاگ اسكای لطمه زیادی زد و به نوعی حضور آن را به عنوان یك رقیب جدی كمرنگ كرد، هر چند كه این سایت تا مدت‌ها همچنان دومین سرویس وبلاگ فارسی بود.

تک بلاگ و پرشین لاگ هم آمد

 در این میان سرویس‌های وبلاگ دیگری مانند تك بلاگ با امكانات متعدد نیز پا به عرصه گذاشتند كه به دلیل قطع سرویس و مشكلات متعدد این سایت‌ها در اكثر موارد چندان جدی گرفته نشدند. همچنین بایستی به سایت پرشین لاگ PersianLog نیز اشاره داشته باشیم كه با وجود جذب كاربران متعدد نتوانست به اندازه پرشین بلاگ یا بلاگ اسكای، مخاطب و بازدیدكننده جذب كند. با وجود مشكلات و محدودیت‌های رقیبان پرشین بلاگ عملا تا سال گذشته این سرویس پرشین بلاگ بود كه با فاصله زیادی از سایت‌های مشابه در صدر سرویس‌های پر مخاطب قرارداشت.

سرویس‌های وبلاگ زیادی آمدند و رفتند

سرویس‌های وبلاگ به‌خصوص آنهایی كه كاربران زیادی دارند، نیازهای سخت‌افزاری و نرم افزاری و پهنای باند بالایی را می‌طلبد كه به معنی هزینه چند صد هزارتومانی در ماه است و از همین رو افراد و شركت‌های زیادی علاقه‌مند به ایجاد یك سرویس وبلاگ جدید نبودند و یا پس از ورود و جذب مخاطب به‌دلیل مشكلات فنی و هزینه‌های زیاد مجبور به ترك صحنه می‌شدند.

بلاگفا ؛ پارسی بلاگ و میهن بلاگ ، اوج وبلاگ نویسی ایرانی

اما در سال گذشته كم كم رقبای جدی تری پا به عرصه گذاشتند. دو سایت پارسی بلاگ ParsiBlog و میهن بلاگ MihanBlog از مهم‌ترین سایت‌هایی بودند كه تقریبا همزمان فعالیت خود را آغاز كردند كه در این میان سایت میهن بلاگ به خاطر امكانات بیشتر مورد توجه قرار گرفت هرچند كه مشكلات فنی و خطاهای زیاد سایت باعث شد كه حداقل در زمان شروع به كار خود چندان جدی گرفته نشود.

 اما شاید مهم‌ترین سایتی كه در سال گذشته فعالیت خود را آغاز كرد، سایت بلاگفا BlogFa بود. ورود بلاگفا توسط رسانه‌های آی تی نیز جدی گرفته شد و البته همزمان جنگ لفظی نیز بین مدیران سایت بلاگفا و پرشین بلاگ نیز پیش آمد.

مقام دومی حاصل سرویس بلاگفا

مزیت سرویس بلاگفا روان بودن و سرعت بسیار خوب آن بود و به‌خصوص در مقایسه با كندی سرویس پرشین بلاگ این قضیه بسیار پررنگ تر بود، هرچند كه بلاگفا در مقایسه با رقبای خود امكانات بارز و خاصی را عرضه نكرده بود و بیشتر بر كیفیت سرویس خود تكیه كرده بود.

 بلاگفا با استقبال خوب كاربران فارسی زبان مواجه شد و توانست در مدت كوتاهی در مقام دومین سرویس وبلاگ فارسی قرار گیرد. با ورود رقبای جدید پرشین بلاگ نیز تغییراتی حداقل در ظاهر سایت خود داد و در طول سال گذشته تلاش داشته است كه سرعت و امكانات سایت خود را بهبود ببخشد،

میهن بلاگ رقیب جدی پرشین بلاگ و بلاگفا

اگرچه بلاگفا و پرشین بلاگ بیشترین موفقیت را در جذب كاربران فارسی داشته‌اند اما به دلیل امكانات نسبتا مشابه، سرویس میهن بلاگ كه دارای امكانات متعددی بود نیز مورد توجه قرار گرفته است هرچند كه این سایت همچنان و هر از چند گاهی درگیر مشكلات فنی و امنیتی بود.

حضور قدرمتند میهن بلاگ زمینه برای رقابت در سرویس دهنده های وبلاگ ایران

 اما پیشرفت این سایت آنقدر بود كه بلاگفا را به چاره‌جویی وا دارد و این سایت نیز در نسخه جدیدی كه ماه گذشته عرضه شد امكانات بیشتری را به سرویس خود اضافه نمود. در این میان و پس از تغییرات گسترده سرویس بلاگفا حتی سایت بلاگ اسكای كه مدت‌ها بدون بروز رسانی بود، تغییرات عمده‌ای كرد و سرویس پرشین بلاگ نیز در این رقابت اقدام به افرایش سرعت سرویس خود كرد. مواردی كه شاید تنها در فاصله یك ماه اتفاق افتاد نشان داد كه سرویس‌های بلاگ فارسی سخت یكدیگر را زیر نظر دارند و تلاش دارند با افرایش امكانات و یا كیفیت خدمات خود جایگاه بالاتری را كسب كنند.

انگیزه مدیران این سایت‌های سرویس دهنده  وبلاگ

البته انگیزه مدیران این سایت‌ها در این رقابت متفاوت است و به نظر می‌رسد كه پرشین بلاگ به دنبال حفظ جایگاه خود و كسب درآمد، بلاگفا به دنبال جایگاه نخستین سرویس وبلاگ فارسی و جذب هر چه بیشتر كاربران است. با وجود آنكه چندین سرویس وبلاگ دیگر در سال گذشته شروع به فعالیت كردند اما به دلایل متعددی چندان مورد استقبال قرار نگرفتند و این سایت‌های پرشین بلاگ، بلاگفا، میهن بلاگ و بلاگ اسكای و شاید پارسی بلاگ بوده‌اند كه بازیگر عرصه رقابت سرویس‌های وبلاگ فارسی بوده‌اند و بیشتر وبلاگ نویسان را جذب خود كرده‌اند.

حال سوال مهمی ‌كه پیش می‌آید آن است كه رقابت بین این سرویس‌ها حداقل تاكنون چگونه بوده است ؟ و یابرنده این رقابت كدامیك از سرویس‌ها هستند؟

عدم دسترسی به آمار واقعی اعضا سایت‌ها ایرانی سرویس دهنده  وبلاگ

عدم دسترسی به آمار این سرویس‌ها قضاوت را بسیار سخت می‌كند اما مواردی هستند كه می‌توانند ما را در این امر كمك كنند و یا حداقل دیدی از این رقابت برای ما ایجاد كنند. معیارهایی چون ترافیك، تعداد كاربران، ذهنیت عمومی‌نسبت به سرویس، امكانات سایت و معیارهای فنی و امنیتی سایت از جمله مواردی هستند كه در مقایسه سرویس‌های وبلاگ می‌توانند مورد ارزیابی قرار بگیرند.

یک آنالیز ساده اما فنی

از نظر ترافیك و با فقدان دسترسی به آمار دقیق بازدیدكنندگان این سرویس‌ها ، از آمار سایت Alexa جهت ارزیابی ترافیك سرویس‌های فارسی در این مقاله استفاده شده است. سایت Alexa نمی‌تواند ترافیك دقیق یك سایت را مشخص كند وما از نمودارهای این سایت جهت مقایسه كلی آمار بازدیدكنندگان چند سرویس وبلاگ استفاه می‌كنیم.


مطالب مرتبط با: وبلاگ -وبلاگ نویسی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic