وبلاگ فناوری اطلاعات یزد نسخه جدید- مقالات خواندنی و جالب ، مجموعه مقالات فارسی و انگلیسی عمومی و تخصصی در حوزه IT و اخبار فن
سرویس رایگان وبلاگ ایرانی بلاگفا، Blogfa.com یک ساله شد،اینم مبارکه!!!
شنبه نوزدهم آذر 1384 ساعت 05:12 قبل از ظهر | نوشته ‌شده به توسط: تی ان تی- یک هکر خوب/۴/ | ( نظرات )

سرویس رایگان وبلاگ ایرانی بلاگفا،  Blogfa.com یک ساله شد،اینم مبارکه!!!

ایتنا - به گفته مدیر سرویس رایگان وبلاگ ایرانی بلاگفا، http://www.blogfa.comهم اكنون بطور متوسط بیش از ده مطلب جدید در هر دقیقه در وبلاگ‌های زیرمجموعه بلاگفا ثبت می‌شود. علی شیرازی موسس سرویس بلاگفا روز چهارشنبه شانزدهم آذرماه نشستی با جمع وبلاگ نویسها و اصحاب رسانه های داشت تا یک سالگی سایت موفق بلاگفا را به گرامی دارد، بلاگفا ، سرویس رایگان وبلاگ فارسی است که توسط شرکت اوایران میزبانی می گردد، بلاگفا با سرویس سخت افزاری مناسب توانسته در یک سال عمرخود ، مورد استقبال کاربران زیاد ایرانی قرار گیرد و جز محبوبترین وبلاگ ایرانی محسوب شود ، گرچه در مقالاتی به بررسی بلاگفا و دیگر سرویسهای مشهور ایرانی پرداختیم اما گزارش به مراسم به مناسبت نخستین سالگرد تاسیس بلاگفا Blogfa.com و تحلیلی در مورد بلاگفا از دید امار و ارقام کاربران و تاریخچه یکساله بلاگفا می پردازیم که بسیار خواندنی است

سرویس رایگان وبلاگ ایرانی بلاگفا،  Blogfa.com یک ساله شد،اینم مبارکه!!!

آغاز سخن

در گفتارهای گذشته در مورد سرویس رایگان وبلاگ ایرانی و سرویس بلاگفا سرویس رایگان وبلاگ ایرانی بلاگفا،  Blogfa.com یک ساله شدمطالبی با عنوان معرفی سیرویسهای رایگان وبلاگ( لاگهای باسرویس فارسی)  درج نمودیم مصاحبه با مدیر بلاگفا، علیرضا شیرازی تحت عنوان گفت‌وگو خواندنی با مدیر سایت بلاگفا نیز در گفتاری  آوردیم شانزدهم آذرماه نخستین سالگرد تاسیس بلاگفا بود که امیدوارم صدساله شود!!!!گزارش جامع ازمراسم نخستین سالگرد تاسیس بلاگفا Blogfa.com

به مناسبت نخستین سالگرد تاسیس بلاگفا Blogfa.com در روز چهارشنبه شانزدهم آذرماه نشستی دوستانه و با شركت برخی از كاربران بلاگفا ،خبرنگاران و فعالان سایت‌های خبری برگزار شد در این جلسه ضمن آنكه توضیحاتی در زمینه اهداف بلاگفا و همچنین شرح فعالیت یكساله آن و موفقیت‌ها و مشكلات سایت داده شد آماری نیز از نتایج فعالیت یكساله این سایت ضمن مدعوین عرضه شد كه این آمار با توجه به حضور كارشناسانی در حوزه آی‌تی در جلسه بصورت آنلاین بررسی شده و به سوالات مرتبط در این زمینه پاسخ داده شد. شرحی كوتاه از گفته ها آمار ذكر شده در جلسه در ادامه ذكر خواهد شد.
به گزارش سایت بلاگفا، علیرضا شیرازی مدیر این سایت هدف ایجاد این سایت را ارائه سرویسی با كیفیت و سرعت بالا دانست كه این امر با توجه به عدم ارائه سرویسی با كیفیت مطلوب در سرویس‌های مشابه در آن زمان به سرعت مورد استقبال كاربران فارسی زبان و علاقه‌مندان وبلاگ نویسی قرار گرفت بطوریكه سایت بلاگفا در یك سال فعالیت خود نه تنها یكی از موفق‌ترین سرویس‌های وبلاگ فارسی در جذب كاربر و مخاطبان بوده است بلكه توانسته در این مدت به جمع پر بیننده‌ترین سایت‌های فارسی نیز بپیوندد.
وی همچنین ضمن اشاره به مدیریت و تامین هزینه‌های این سایت توسط بخش خصوصی به برنامه‌های بلاگفا در زمینه تامین هزینه‌های سایت اشاره داشت.

مدیر شركت ouriran و پشتیبان مالی و فنی سرورهای بلاگفا 

در ادامه روزبه هاشمی‌ها مدیر شركت ouriran و پشتیبان مالی و فنی سرورهای بلاگفا ضمن اشاره به تعداد بالای كاربران، بازدیدكنندگان و همچنین حجم بالای بانك اطلاعات بلاگفا به تكنولوژی‌های به كار گرفت شده در سخت‌افزار و سرورهای بلاگفا همچون RAID 10 و پشتیبانی دائمی از اطلاعات كاربران اشاره داشت.

در انتهای جلسه نیز آماری از فعالیت بلاگفا نیز عرضه شد كه این آمار بصورت آنلاین مورد بررسی كارشناسان قرار گرفت.

نگاه آماری به فعالیت یک ساله بلاگفا

تعداد كل وبلاگ‌های ثبت شده در مدت یكسال فعالیت سایت بیش از دویست و شصت هزار وبلاگ می‌باشد كه با توجه به سیاست بلاگفا در حذف وبلاگ‌های آزمایشی غیرفعال، تعداد صد و پنجاه هزار وبلاگ در دسترس هستند و از این تعداد بیش از نود و شش هزار كاربر در دو ماه گذشته فعال بوده و یا دارای مطلب جدید بوده‌اند.

تعداد كل مطالب (پست) ثبت شده در بلاگفا تا شانزدهم آذرماه بیش از یك میلیون و صد و شانزده هزار پست می‌باشد و یك میلیون و ششصد هزار نظر نیز در بخش نظرات وبلاگ‌های بلاگفا ثبت شده است.
همچنین با توجه افزایش كاربران بلاگفا در ماههای اخیر هم اكنون بطور متوسط بیش از ده مطلب جدید در هر دقیقه در وبلاگ‌های زیر مجموعه بلاگفا ثبت می‌شود.

تعداد بازدیدكننده از وبلاگ‌های بلاگفا نیز در دو ماه گذشته و با توجه به روزهای مختلف هفته بین یك میلیون و صد تا یك میلیون و هشتصد هزار بازدید می‌باشد.

منبع گزارش از متنی با عنوان: نخستین سالگرد تاسیس بلاگفا 

   تجزیه و تحلیل سرویس Blogfa:

از بدو ورود بلاگفا خیلی ها از این سیستم تعریف کردند که واقعا هم این سیستم جای تعریف و تمجید داره. بعد از مدتی که  بلاگفا سر زبونها چرخید و در واقع بین وبلاگ نویسها معروف شد. واقعا میشه گفت خیلی از Blogger و Persianblog ی ها به این سیستم مراجعه کردند. و در رواقع میشه گفت جنس خوب خریدار داره. در حال حاظر این سیستم از سرعت خیلی خوبی بر خورداره و روز به روز به کاربران اون اضافه میشه. امیدواریم با اضافه شد کاربران Blogfa سرعت اون به طور قابل توجهی افت نکنه. از مزایای دیگر Blogfa میشه به مرتب بودن مدیریت بلاگ این سیستم اشاره کرد و همچنین امکانات خوب نظر خواهی Blogfa و در دست گرفتن کنترل کامل نظر خواهی بلاگ به دست مدیر وبلاگ. از دیگر امکانات Blogfa می توان به مدیریت پیوند های این سیستم اشاره کرد که کار مدیریت لینکستان وبلاگ رو خیلی راحت کرده ولی حیف که تنها می توان ۳۰ لینک را در مدیریت پیوندها قرار داد. کاش مسولان ‌Blogfa ترتیبی می دادند تا مدیریت لینکستان وبلاگ نا محدود می شد.Blogfa را می توان اصلی ترین رقیب Persianblog دانست زیرا در Search یک واژه در موتور های جستجو وبلاگهایی که درBlogfaو Persianblogظاهر می شوند ( در رابطه با واژه مورد نظر ) تقریبا به یک اندازه هستند.

 « برای دیدن این سرویس بلاگفا اینجا کلیک کنید»

تعداد کاربران بلاگفا

در حال حاضر بیش از پنجاه هزار وبلاگ در بلاگفا فعال هست البته به این میزان باید بیش از بیست و پنج هزار وبلاگی را كم بدلیل  عدم فعالیت و آزمایشی بودن حذف شده اند را نیز باید اضافه کرد.

بیش از 300 هزار مطلب نیر در وبلاگ‌ها نوشته شده است. و نیز درحال حاضر بیش از 400 هزار بازدید روزانه از صفحات وبلاگ‌ها داریم که در روزهای تعطیل حتی از مرز 600 هزار نیز می‌گذرد.

    

یک آنالیز ساده اما فنی

از نظر ترافیك و با فقدان دسترسی به آمار دقیق بازدیدكنندگان این سرویس‌ها ، از آمار سایت Alexa جهت ارزیابی ترافیك سرویس‌های فارسی در این مقاله استفاده شده است. سایت Alexa نمی‌تواند ترافیك دقیق یك سایت را مشخص كند وما از نمودارهای این سایت جهت مقایسه كلی آمار بازدیدكنندگان چند سرویس وبلاگ استفاه می‌كنیم.

آنچه از نمودار می‌توان برداشت كرد، تبدیل شدن رقابت این سایت‌ها در دو سطح است كه در سطح بالاتر سایت‌های پرشین بلاگ و بلاگفا با بیش از دو و حتی سه برابر بازدیدكننده نسبت به دیگر رقبای مهم خود هستند همچنین به پیشرفت سایت بلاگفا می‌توان توجه كرد كه توانسته در ظرف یكسال به ترافیك سایت پرشین بلاگ نزدیك و حتی برای مدتی بالاتر برود و در عین حال این نمودار نشان از افزایش آمار بازدیدكنندگان از وبلاگ‌ها در یك سال گذشته دارد و با توجه به ثابت بودن تقریبی ترافیك سایت پرشین بلاگ عملا این سرویس از این افزایش بازدیدكنندگان بی‌بهره بوده است هرچند كه این سكون نشان از آن دارد كه حداقل تاكنون و به جز حضور یك رقیب جدی در كنار خود ضرر چندانی نكرده است.

تحلیل آمار بلاگ ها بلاگهای ایرانی

در مورد آمار بلاگ‌ها و كاربران این سرویس‌ها نیز متاسفانه نمی‌توان به رقم دقیقی رسید به خصوص كه در این میان سیاست‌های متفاوتی نیز اعمال می‌شد و مثلا سایت بلاگفا و میهن بلاگ وبلاگ‌های غیرفعال و آزمایشی خود را حذف می‌كنند در حالیكه سایت پرشین بلاگ در این چند ساله تنها یكبار و آن هم در مورد وبلاگ‌های بدون محتوا چنین كرده است. اما به‌صورت ضمنی و براساس آمارهای این سایت‌ها، آمار بازدیدكنندگان، سابقه فعالیت و صفحات ایندكس شده در موتورهای جست‌وجو می‌توان عنوان كرد كه سایت پرشین بلاگ از این لحاظ در مقام اول و بلاگفا در مقام دوم است هرچند كه هیچ آمار دقیقی از آمار وبلاگ‌های فعال در این سرویس‌ها وجود ندارد و این معیار بسیار مهمی‌در ارزیابی اینگونه سرویس‌هاست.

تاریخچه تاسیس بلاگفا از زبان علیرضا شیرازی موسس بلاگفا 

علیرضاشیرازی با سرویس بلاگفاسرو صدای زیادی به پا کرد. به طوری‌که امروز به جرات می توان بلاگفا را یکی از بهترین و قوی‌ترین سرویس‌های وبلاگی جهان نامید. علیرضاشیرازی، 27 ساله و تحصیلاتم  دارای کارشناسی  رشته  نرم‌افزار است. وی اذعان می کند  اولین‌بار با وبلاگ  در میان سایت‌های خبری انگلیسی با آن برخورد کردم که چندان هم برایم جالب نبود. ولی به صورت جدی با مفهوم وبلاگ و به خصوص وبلاگ فارسی در سایت گویا و وبلاگ سردبیر خودم آشنا شدم .

شیرازی خود نیز وبلاگ نویسی را تجربه کرده است. یکی در حوزه نوشتن مطالب خصوصی و دیگری در  وبلاگ http://www.itiran.net   تجربه کرده‌ است.

موسس سرویس وبلاگ بلاگفا  در مورد راه اندازی این سرویس می گوید این طرح از همان آغازی که با آن آشنا شدم در ذهنم بود و اصولاً به هر ایده خوبی که بتوان با برنامه‌نویسی آن‌را پیاده سازی کرد, علاقه‌مند هستم.

 وی تاکید می کند مطمئن بودم که چنین سرویسی هزینه زیادی در برخواهد داشت و درعین حال در آن زمان بسیار سخت می‌توانستیم به درآمدزایی سایت‌های فارسی فکر کنیم و همچنین  به دلیل عدم شناخت شرکت‌ها آنها  تمایلی به حمایت و تامین بخشی از هزینه‌های آن نداشت.

وی ادامه می دهد: به هرحال دوستان با استعداد دیگری این‌کار را شروع کردند ولی در این اواخر کمی رخوت و کندی در این سرویس دهنده‌ها مشاهده می‌شد که  اشتیاق مرا  به ارایه سرویسی با کیفیت بالاتر بیشتر کرد و البته برنامه‌ریزی برای ارا‌یه سرویسی بلندمدت و باکیفیت و حامیان مالی مطمئن نیز لازم بود که پس از حل مشکلات،  بلاگفا کار خویش را آغاز کرد.

نگاهی به تاریخچه بلاگفا:

موسس بلاگفا می گوید :من معمولاً اول طراحی سایت و برنامه‌نویسی را آغاز می‌کنم و سپس دامین آن‌را ثبت می‌کنم و در این مورد هم اگرچه برخی دامین‌های مد نظرم در هنگام طراحی سایت به ثبت رسید اما در نهایت نام BlogFa.com را برای آن  انتخاب کردم. سپس برای مدتی آن‌را سایت را راه‌اندازی و آزمایش کردم و پس از  مدت کوتاهی و در آذر ماه سال 83  سایت فعالیت خود  ;را آغاز کرد.

وی می افزاید :اطلاعات موردنیاز در مورد سرورها و سایر چیزهایی که لازم می‌دونی‌در ابتدا بلاگفا در یک سرور با چیدن سایت مشترک بود اما پس از استقبال کاربران دو سرور یکی به عنوان وب سرور و دیگری سرور بانک اطلاعات  با حمایت و پشتبانی فنی و مالی شرکت ouriran برای سایت بلاگفا  در نظرگرفته شد.

نگاهی به تیم کاری بلاگفا

   علیرضا شیراری از تیم بلاگفا چنین می گوید: هسته اصلی را شاید بتوان من, به عنوان طراح و مدیر سرویس و همچنین شرکت ouriranبه عنوان تیم پشتیبانی فنی سرورها دانست. اما دوستان دیگری نیز هستند که در زمینه نظارت بر وبلاگ و حتی بررسی کیفیت سرویس ما را یاری می‌کنند.

وی معتقد است :اصولاً سایت‌هایی بلاگفا مانند که میزبان اطلاعات هزاران کاربر هستند باید تلاش کنند کمترین خطا در طراحی و پیاده سازی داشته باشند و همچنین تهیه پشتیبانی مداوم از اطلاعات و بررسی وضعیت سایت  وسرور نیز وظایف دیگری هستند که بایستی بصورت جدی به آنها پرداخته شود.

عدم وجود هیچگونه مشکلی در سایت که به اطلاعات کاربران بلاگفا  لطمه بزند و یا سایت را برای‌ مدت طولانی از دسترس خارج کند و همچنین عدم ایجاد هیچگونه مشکلی امنیتی برای سایت به‌نظرم نشان‌دهنده آن است که سایت تاکنون به اهداف خود در این زمینه رسیده است.

اما مورد دیگری که وقت ما را زیاد می‌گیرد نظارت بر مطالب بر وبلاگ‌هاست. متاسفانه برخی بدون توجه به اینکه ما در ایران فعالیت می‌کنیم و شاید هم با غرض ورزی مطالب و حتی تصاویری غیر‌اخلاقی را در وبلاگ‌هایشان درج می‌کنند و البته مشکل دیگر نحوه برخورد یا سایت‌های سیاسی هست که متاسفانه هنوز چهارچوب مشخصی برای انتشار اینگونه مطالب در وب مشخص نشده است و تقریباً سلیقه‌ای هست

 

 

 

 

 


مطالب مرتبط با: وبلاگ -وبلاگ نویسی ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
... سه شنبه شانزدهم مرداد 1386 01:08 قبل از ظهر
دوست عزیز شرمنده
ابتكارتون جالب بود باید حدود 72 تا شكلك دیگه رو امتحان كنم
اگه همه رو انیجا امتحان كنم خوش به حالت میشه
شاید هم ناراحت بشی ولی خوب
ببخشید
و خدا حافظ
حهخح سه شنبه شانزدهم مرداد 1386 01:08 قبل از ظهر
ث سه شنبه شانزدهم مرداد 1386 01:08 قبل از ظهر
ح سه شنبه شانزدهم مرداد 1386 01:08 قبل از ظهر
x(
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 05:08 قبل از ظهر
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 04:08 قبل از ظهر
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 04:08 قبل از ظهر
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 04:08 قبل از ظهر
?-:
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 04:08 قبل از ظهر
... دوشنبه پانزدهم مرداد 1386 04:08 قبل از ظهر
 
موضوعات
نظر سنجی
نظرتان در موردوضعیت کنونی وبلاگ فناوری اطلاعات یزد چیست؟


دیگر موارد
تعداد مقالات وبلاگ :
نویسندگان وبلاگ :
آخرین بروز رسانی مقالات وبلاگ :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین زمان بازدید :

Xبستن تبلیغات
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic